Notowania

wiadomości
31.07.2013 17:31

Cichoń: na tegorocznej obsłudze długu MF zaoszczędzi 800 mln zł

Dzięki wiarygodności Polski i dobrym ocenom naszego kraju przez rynki finansowe na tegorocznej obsłudze długu uda się zaoszczędzić 800 mln zł - poinformował w środę wiceminister finansów Janusz Cichoń.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Dzięki wiarygodności Polski i dobrym ocenom naszego kraju przez rynki finansowe na tegorocznej obsłudze długu uda się zaoszczędzić 800 mln zł - poinformował w środę wiceminister finansów Janusz Cichoń. *

Cichoń powiedział podczas środowego posiedzenia senackiej komisji budżetu i finansów publicznych, że zaplanowane przez resort finansów oszczędności, które związane są z planowaną nowelizacją tegorocznego budżetu, są w trakcie końcowych uzgodnień. "Ustaliliśmy limity (dla poszczególnych resortów - PAP) i z pewnością się w nich zmieścimy" - powiedział Cichoń.

Dodał, że w ograniczeniu wydatków na pewno znajdzie się 800 mln zł pochodzące z obsługi zadłużenia. "W budżecie mieliśmy pierwotnie 43,5 mln zł, a dzięki temu, że Polska jest wiarygodnym krajem i dzięki ocenom rynku (...) ograniczamy koszty związane z obsługą zadłużenia. Perspektywy w tym względzie nie wyglądają najgorzej biorąc pod uwagę rating i oceny sytuacji Polski przez rynki" - powiedział wiceminister.

Premier Donald Tusk poinformował przed dwoma tygodniami, że deficyt budżetowy w 2013 r. będzie większy o 16 mld zł, a resorty mają obciąć wydatki o 8,5-8,6 mld zł. W sierpniu zostanie przedstawiony projekt nowelizacji budżetu. Według premiera nowelizacja jest konieczna w związku z niższymi dochodami, jakie Polska odnotowała w pierwszym półroczu. W sumie brakuje około 24 mld zł. Ubytek ten będzie można pokryć z oszczędności i przez zwiększenie deficytu.

Zgodnie z ostatnimi informacjami zebranymi przez PAP osiem z osiemnastu ministerstw zaoszczędzi w sumie ponad 4,5 mld zł. Najwięcej ma zaoszczędzić resort obrony. Z nieoficjalnych informacji, które uzyskała PAP od źródła w MON, wynika, że tegoroczny budżet ministerstwa zostanie zmniejszony o ponad 3,3 mld zł (budżet MON na 2013 r. to niecałe 31,2 mld zł). Istotny wkład w plan oszczędnościowy rządu będzie miał resort rolnictwa - 463,6 mln zł. Ministerstwo Nauki zapowiedziało cięcia w 287 mln zł, a budżet Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ma być zmniejszony o 150 mln zł.

Oszczędności w ministerstwie spraw zagranicznych mają wynieść 112 mln zł, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje obniżyć wydatki o 100 mln zł. Podobną kwotę ma zaoszczędzić resort pracy. Natomiast budżet Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji ma zostać zmniejszony o 55 mln zł. (PAP)

mmu/ drag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz