Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Cimoszewicz: sukces mojej kandydatury może zmienić postrzeganie RE w naszej części Europy

0
Podziel się

Senator Włodzimierz Cimoszewicz (niez.)
uważa, że ewentualny sukces jego kandydatury przy wyborze
kandydata na stanowisko nowego sekretarza generalnego Rady Europy,
mógłby zmienić postrzeganie RE przez opinię publiczną w krajach
naszego regionu Europy.

bDeNdtyt

Senator Włodzimierz Cimoszewicz (niez.) uważa, że ewentualny sukces jego kandydatury przy wyborze kandydata na stanowisko nowego sekretarza generalnego Rady Europy, mógłby zmienić postrzeganie RE przez opinię publiczną w krajach naszego regionu Europy.

"Ewentualny sukces, byłby politycznym sukcesem naszego kraju. To się należy Polsce i naszej części Europy. To może zmienić sposób postrzegania RE przez opinię publiczną w krajach tego regionu" - powiedział PAP senator.

Jak podkreślił, w dotychczasowej 60-letniej historii Rady Europy stanowiska jej sekretarza generalnego nie zajmował "ktokolwiek pochodzący spoza krajów Europy Zachodniej".

bDeNdtyv

Cimoszewicz przypomniał, że obecnie państwa Europy Środkowej i Wschodniej stanowią połowę członków Rady Europy. "Gdy w imieniu rządu zapytano mnie, czy przyjąłbym propozycję ubiegania się o to stanowisko, po rozważeniu różnych racji, także osobistych, odpowiedziałem pozytywnie" - oświadczył.

Dodał, że zna tę organizację, przez kilka lat reprezentował w niej polski Sejm, a jako minister spraw zagranicznych (zajmował to stanowisko w latach 2001-2004) przez pewien czas kierował jej Komitetem Ministrów.

Cimoszewicz uważa, że ewentualny sukces jego kandydatury może zmienić sposób postrzegania RE przez opinię publiczną w krajach tego regionu.

"Polskie, na ogół pryncypialne podejście do kwestii praw człowieka i jego politycznych wolności, może być przydatne całej Radzie" - dodał.

bDeNdtyB

Rada Europy powstała w 1949 roku, skupia 47 państw. Status obserwatora mają: Japonia, Kanada, Meksyk, Stany Zjednoczone, Stolica Apostolska.

Celem Rady Europy jest przede wszystkim ochrona praw człowieka, demokracji parlamentarnej i rządów prawa. Od 1989 roku Rada Europy pomagała też krajom Europy Środkowej i Wschodniej w przeprowadzaniu i umacnianiu reform politycznych, prawnych i konstytucyjnych, wprowadzanych równolegle do reform gospodarczych. (PAP)

rof/ par/ dym/

bDeNdtyW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)