Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CIR: nowe zasady płacenia VAT w obrocie odpadami, akumulatorami

0
Podziel się:

Obrót zużytymi akumulatorami, odpadami z tworzyw sztucznych, szkła i gumy
będzie podlegał takim samym zasadom opodatkowania VAT jak handel złomem - przewiduje projekt
nowelizacji ustawy o VAT przyjęty we wtorek przez rząd.

Obrót zużytymi akumulatorami, odpadami z tworzyw sztucznych, szkła i gumy będzie podlegał takim samym zasadom opodatkowania VAT jak handel złomem - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o VAT przyjęty we wtorek przez rząd.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w komunikacie, że projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz ustawy o transporcie drogowym jest związany z koniecznością dostosowania niektórych przepisów ustawy o VAT do regulacji unijnych. Ministerstwo Finansów zaproponowało kilka dodatkowych zmian.

Chodzi np. o doprecyzowanie katalogu odpadów przetwarzalnych, które są objęte tzw. mechanizmem odwróconego obciążenia - zgodnie z nim obowiązek odprowadzenia podatku ciąży na nabywcy, a nie sprzedawcy - stosowanym w obrocie złomem od 1 kwietnia 2011 r.

"Dzięki temu, uniknie się sporów interpretacyjnych, gdyż jednoznacznie będą wynikać z przepisów przypadki, w których osobą zobowiązaną do rozliczenia VAT będzie nabywca, a nie sprzedawca" - wyjaśnia CIR.

Projekt rozszerza ponadto stosowanie mechanizmu odwróconego obciążenia w handlu m.in.: zużytymi akumulatorami elektrycznymi, odpadami szklanymi i gumowymi i innymi z tworzyw sztucznych. "Takie rozwiązanie wyeliminuje patologie w obrocie surowcami wtórnymi, które skutkują uszczupleniami budżetowymi oraz zakłócają konkurencję gospodarczą" - tłumaczy CIR.

Rząd zamierza uprościć też zasady dotyczące przeliczania kursów walut przez podatników świadczących usługi wstępu na imprezy masowe, np. Euro 2012 (udostępnianie obiektów odpłatnie publiczności - PAP). Obecnie kurs danej waluty przeliczany jest - co do zasady - na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego w VAT.

"Wartość transakcji będzie można również przeliczyć zgodnie z przepisami obowiązującymi przy obliczaniu wartości celnej, tj. po kursie ustalonym w przedostatnią środę miesiąca - w oparciu o bieżące kursy średnie wyliczane i ogłaszane przez NBP - i co do zasady obowiązującym przez cały następny miesiąc" - napisano w komunikacie.

Zaplanowano też zmiany dotyczące rejestracji i rozliczania VAT przez firmy zagraniczne świadczące w Polsce tzw. okazjonalne przewozy drogowe osób pojazdami zarejestrowanymi za granicą. "Nowe rozwiązania przewidują m.in. możliwość skorzystania przez podmioty zagraniczne świadczące ww. usługi z uproszczonej rejestracji w zakresie identyfikacji podatkowej dla celów podatku VAT" - poinformował CIR. (PAP)

mmu/ amac/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)