Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

CIR: w sobotę powrót polskich ratowników z Haiti

0
Podziel się

Rządowy samolot z grupą polskich ratowników, którzy od ubiegłego tygodnia
udzielają pomocy poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na Haiti, w sobotę ma wrócić do Warszawy -
poinformowało w piątek PAP Centrum Informacyjne Rządu.

bEhwNlSJ

Rządowy samolot z grupą polskich ratowników, którzy od ubiegłego tygodnia udzielają pomocy poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na Haiti, w sobotę ma wrócić do Warszawy - poinformowało w piątek PAP Centrum Informacyjne Rządu.

Samolot z tzw. ciężką grupą poszukiwawczo-ratowniczą, w skład której wchodzi 54 ratowników z 10 psami wyspecjalizowanymi w poszukiwaniu żywych osób pod gruzami, ma wylądować na wojskowym lotnisku Okęcie między godz. 15 a 16.

15 ratowników i lekarzy, którzy w środę zostali przewiezieni śmigłowcem do miejscowości Petit Goave, dotkniętej najsilniejszymi wstrząsami wtórnymi, udzieliło pomocy 75 osobom rannym w wyniku trzęsienia ziemi - poinformował w piątek PAP rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

bEhwNlSL

Ponadto polscy lekarze przebadali grupę dzieci; dwoje z nich ze zdiagnozowaną chorobą, m.in. silnym zapaleniem płuc, zostało następnie przetransportowanych do szpitala w stolicy Haiti, Port-au-Prince.

Reszta polskiej grupy pozostała w Port-au-Prince. W piątek ratownicy podzieleni na trzy grupy kontynuowali akcję poszukiwania żywych ludzi, którzy w dalszym ciągu mogą znajdować się pod gruzami. Jedna grupa pracowała w stolicy, dwie pozostałe, wspólnie z ratownikami z USA oraz Wielkiej Brytanii, działały nieopodal Port-au-Prince - poinformował PAP Frątczak. Dodał, że według relacji ratowników także w piątek na Haiti były odczuwane wstrząsy wtórne.

Do trzęsienia ziemi doszło na Haiti 12 stycznia. Trzęsienie miało siłę 7 lub 7,3 st. w skali Richtera (agencje podają różne informacje) i było najsilniejsze w tym regionie od ponad 200 lat. Ziemia ponownie zatrzęsła się na wyspie w środę ok. godz. 6 rano czasu miejscowego. Siłę wstrząsów oceniono wstępnie na 6 w skali Richtera.

Rząd Haiti ocenia, że około 200 tys. osób straciło życie na skutek trzęsienia ziemi, 250 tys. odniosło obrażenia a dwa mln ludzi jest bez dachu nad głową. Cała populacja Haiti to dziewięć milionów osób. (PAP)

bEhwNlSR

gdy/ pru/ itm/ jra/

bEhwNlTm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)