Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CIR: wtorkowe posiedzenie rządu będzie kontynuowane 5 marca

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o kontynuowaniu obrad 5 marca
#

# dochodzi informacja o kontynuowaniu obrad 5 marca #

26.02. Warszawa (PAP) - Centrum Informacyjne Rządu poinformowało PAP wieczorem, że wtorkowe posiedzenie rządu będzie kontynuowane za tydzień - 5 marca. Rada Ministrów miała zająć się m.in. nowelą ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz nowelą ustawy o systemie oświaty.

Jak poinformował PAP rzecznik rządu Paweł Graś, wtorkowe posiedzenie rządu rozpoczęło się z opóźnieniem ze względu na wcześniejszą Radę Gabinetową. Posiedzenie Rady Ministrów rozpoczęło się po godz. 15, a nie jak zwykle po godz. 11.

W programie obrad była m.in. nowela ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Projekt przewiduje szereg regulacji prawnych odnoszących się do praw i obowiązków przedsiębiorców i konsumentów zawierających umowy na odległość, w tym za pomocą środków komunikacji elektronicznej (tj. m.in. w internecie).

Pierwotny projekt resortu cyfryzacji przewidywał zniesienie odpowiedzialności właścicieli wyszukiwarek za udostępnianie nielegalnych danych. Ta propozycja wzbudziła masowy protest środowisk twórczych, a także sprzeciw resortu kultury. Według ponad 470 twórców, którzy wystosowali w tej sprawie list do premiera Donalda Tuska, uchwalenie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną w pierwotnym kształcie uczyniłoby z Polski "raj dla portali pirackich z całego świata".

We wtorek resort cyfryzacji wycofał się z pomysłu zniesienia odpowiedzialności właścicieli wyszukiwarek za umożliwianie dostępu do nielegalnych treści. "Zgodnie z zapowiedzią, ponownie rozważywszy racje różnych stron, przedłożyłem Radzie Ministrów projekt ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną bez kontrowersyjnego artykułu 12a" - napisał w oświadczeniu przesłanym we wtorek PAP minister cyfryzacji Michał Boni.

Rada Ministrów miała też zająć się nowelizacją ustawy o systemie oświaty. Głównym celem zmian jest systematyczne zwiększanie dostępności wychowania przedszkolnego, tak żeby 1 września 2016 roku zapewnić wszystkim dzieciom w wieku 3-5 lat wychowanie w przedszkolach - w których ustawowo zostanie ograniczona wysokość opłat pobieranych od rodziców za korzystanie przez ich dzieci z wychowania przedszkolnego.

Jak podkreśla MEN, osiągnięcie tego celu spowoduje, że wskaźnik upowszechnienia wychowania przedszkolnego dzieci wieku 3-5 lat, w niedalekiej przyszłości będzie porównywalny ze wskaźnikami w innych krajach Unii Europejskiej (90 proc.). Zmiany mają też pozytywnie wpłynąć na zwiększenie udziału kobiet w rynku pracy, a w dalekiej perspektywie mogą korzystnie wpłynąć na poprawę wskaźników demograficznych.

Zgodnie z przyjętymi przez rząd założeniami do nowelizacji ustawy, budżet państwa przekaże gminom pieniądze na zwiększenie liczby miejsc i poprawę warunków wychowania przedszkolnego oraz zmniejszenie opłat, jakie ponoszą rodzice. Pieniądze będą przekazywane na dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, w tym także na dzieci w placówkach prowadzonych przez podmioty niepubliczne.

Plan posiedzenia zakładał także, że ministrowie zajmą się założeniami do projektu ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Celem projektowanej ustawy jest udoskonalenie istniejącego systemu oceny energetycznej budynków.

Rada Ministrów miała też zająć projektem nowelizacji ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Przewidywana zmiana ma polegać na uzupełnieniu katalogu przypadków wyłączających stosowanie zasady przepracowania u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym - jako warunku nabycia prawa do wynagrodzenia rocznego - o wskazanie korzystania z urlopu macierzyńskiego. (PAP)

mrr/ eaw/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)