Notowania

plan
12.03.2010 21:13

Clinton: plany rozbudowy osiedli żydowskich "głęboko negatywne"

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton powiedziała w piątek premierowi Izraela, że ogłoszony przez niego plan rozbudowy osiedli żydowskich w Jerozolimie Wschodniej jest "głęboko negatywnym sygnałem" - poinformował rzecznik Departamentu Stanu Philip Crowley.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Sekretarz stanu USA Hillary Clinton powiedziała w piątek premierowi Izraela, że ogłoszony przez niego plan rozbudowy osiedli żydowskich w Jerozolimie Wschodniej jest "głęboko negatywnym sygnałem" - poinformował rzecznik Departamentu Stanu Philip Crowley. *

Jak powiedział, Hillary Clinton zatelefonowała do premiera Benjamina Netanjahu, aby powiedzieć mu, że najnowsze plany jego rządu dotyczące budowy 1600 nowych domów dla osadników żydowskich stanowią "głęboko negatywny sygnał, jeśli chodzi o podejście Izraela do stosunków dwustronnych, sprzeczny z duchem, w jakim przebiegała wizyta wiceprezydenta" USA Joe Bidena na Bliskim Wschodzie.

"Podminowuje ono wiarę i zaufanie do procesu pokojowego" - podkreślił rzecznik Departamentu Stanu na piątkowej konferencji prasowej.

Twardy ton wypowiedzi rzecznika jest praktycznie bez precedensu w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem - skomentowała słowa Hillary Clinton agencja AFP.

Wcześniej wiceprezydent Biden wyraził "potępienie" dla posunięć Izraela, posługując się słowem niemal nieużywanym w stosunkach między obu sojuszniczymi państwami.

Zapowiedź rozbudowy osiedli izraelskich w tradycyjnie zamieszkanej przez Palestyńczyków Jerozolimie Wschodniej, którą uważają oni za stolicę przyszłego państwa palestyńskiego, wywołała liczne protesty. Wraz z Palestyńczykami wzięli w nich udział izraelscy pacyfiści.(PAP)

ik/ kar/

5844737 5844734

Tagi: plan, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz