Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cmentarz żydowski na Woli pod opieką ochotniczego hufca porządkowego

0
Podziel się:

Kolejna akcja porządkowania cmentarza żydowskiego w Warszawie odbędzie się
w niedzielę. "Angażując pracę swoich rąk i kilka sekatorów możemy sprawić, że ten zabytek przetrwa
kolejnych kilkadziesiąt lat" - powidział pisarz Jacek Dehnel, twórca grupy porządkującej
nekropolię.

Kolejna akcja porządkowania cmentarza żydowskiego w Warszawie odbędzie się w niedzielę. "Angażując pracę swoich rąk i kilka sekatorów możemy sprawić, że ten zabytek przetrwa kolejnych kilkadziesiąt lat" - powidział pisarz Jacek Dehnel, twórca grupy porządkującej nekropolię.

Inicjatorami akcji regularnego porządkowania cmentarza przy ulicy Okopowej i twórcami zajmującej się tym grupy są: studentka etnologii i antropologii na Uniwersytecie Warszawskim Alicja Mroczkowska, Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego i Dehnel. Powołali oni do życia Ochotniczy Hufiec Porządkowania Cmentarza Żydowskiego im. Józefa Rajnfelda. Jego członkowie spotykają się co miesiąc.

"Zapoczątkowałem tę akcję z Alicją Mroczkowską. Ona zajmowała się wcześniej spisywaniem nazwisk z nagrobków na polecenie sponsora ze Stanów Zjednoczonych" - powiedział PAP Dehnel.

"Alicja poprosiła mnie o udział w kweście na rzecz cmentarza. Stwierdziliśmy, że cmentarz jest bardzo zaniedbany. Kiedy dowiedziałem się, że w ramach wolontariatu można prowadzić prace porządkowe, założyłem na Facebooku grupę, do której zaprosiłem swoich znajomych i tak się zaczęły nasze spotkania" - wyjaśnił Dehnel.

Prace polegają głównie na wycinaniu porastających groby chwastów i malowaniu ogrodzeń. Są prowadzone pod nadzorem zarządu cmentarza, który jest w kontakcie z konserwatorem zabytków. Każdy chętny może pomóc w pracach hufca. Najbliższe spotkanie odbędzie się w niedzielę 5 czerwca.

Położony na warszawskiej Woli cmentarz żydowski został założony w 1806 roku. W ciągu 200 lat jego istnienia pochowano na nim ok. 250 tys. osób. Przy powierzchni ponad 33 hektarów jest drugim pod względem wielkości cmentarzem żydowskim w Polsce. Większy jest cmentarz na osiedlu Bałuty w Łodzi.

W chwili założenia kirkut podzielony był, zgodnie z żydowską tradycją, na dwie części - w jednej grzebano kobiety, w drugiej mężczyzn. Początkowo cmentarz ten był uznawany za elitarny, gdyż grzebano na nim zamożniejszych mieszkańców Warszawy; uboższych chowano na cmentarzu na Targówku.

W przeddzień katolickiego Dnia Wszystkich Świętych również na cmentarzu przy Okopowej porządkowane są nagrobki, zapalane znicze. Mimo to nekropolia jest mocno zaniedbana. Na grobach rosną chwasty, a ogrodzenia niszczeją.

Informacje na temat udziału w akcji można znaleźć pod adresem hufca na Facebooku (http://www.facebook.com/#!/group.php?gid=322221400703). (PAP)

maz/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)