Notowania

papierosy
07.11.2009 06:30

Co dziesiąta osoba na granicy nie jest przemytnikiem

Takie są szacunki celników pracujących na przejściach granicznych z Rosją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SuperFantastic/CC/Flickr)

*O ponad połowę skurczyła się ostatnio rzesza zarabiających na życie przemycaniem papierosów z Rosji. Mimo to, nadal tylko co dziesiąta osoba przekraczająca polsko-rosyjską granicę nie jest przemytnikiem - szacują celnicy, którzy od kilku miesięcy toczą z przemytem wojnę. *

Z szacunków Izby Celnej w Olsztynie wynika jednak, że rzesza przemytników w ostatnich miesiącach skurczyła się o ponad połowę - o ile w 2008 roku na granicy odprawiono prawie 2 mln osób, o tyle w tym roku (do końca sierpnia) - zaledwie 720 tys.

W tym roku celnicy zabrali przemytnikom ponad 1,4 mln paczek papierosów. Rok temu - 4 mln.

Na polskie bazary trafia zaledwie ułamek tego, co jest przemycane, reszta jest skupowana, pakowana najczęściej do tirów i wywożona na Zachód. Z obliczeń zastępcy dyrektora Izby Celnej w Olsztynie Ryszarda Chudego wynika, że teraz na przemycie dziesięciu paczek papierosów przemytnik zarabia tyle, ile jeszcze dwa lata temu zarabiał na stu paczkach. _ _

_ - Nie można mówić więc, że przemyt się nie opłaca, przemyt po prostu stał się bardziej ryzykowny, bo o ile w ubiegłym roku legalnie można było przywieźć z Rosji 10 paczek papierosów, o tyle teraz tylko dwie. I to raz dziennie _ - podkreślił Chudy.

Wzrosły też mandaty za wykryty przemyt: do 2009 roku taryfikator zaczynał się od 30 zł, teraz od 200 zł.
Teraz, gdy przemyt stał się bardziej ryzykowny wśród przemytników dominują ci, którzy posługują się najnowszymi technologiami i _ inwestują w sprzęt _:: montują w samochodach dodatkową podłogę, czy skrytki, które otwierają się wyłącznie elektromagnesem.

Hitem są kupowane na Litwie za tysiąc do półtora tysiąca dolarów tak przerobione butle gazowe, że można w ich płaszczu schować papierosy. - _ W tym roku zarekwirowaliśmy już 170 aut przerobionych do przemytu. To dużo, bo przez cały ubiegły rok takich samochodów zabraliśmy przemytnikom 30 _ - powiedział Chudy.

ZOBACZ TAKŻE:

    * [ Europol: Bułgaria centrum przemytu narkotyków ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/europol;bulgaria;centrum;przemytu;narkotykow,81,0,550481.html )
    * [ Próba przemytu papierosów wartości 180 tys. zł ]( http://news.money.pl/artykul/proba;przemytu;papierosow;wartosci;180;tys;zl,126,0,547710.html )
    * [ Wyższa akcyza na papierosy napędza przemyt ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wyzsza;akcyza;na;papierosy;napedza;przemyt,6,0,491270.html )

| CELNICY NA WOJNIE Z PRZEMYTEM |
| --- |
| Celnicy na każdej ze zmian rozkręcają przemytnicze auta i wyciągają z nich papierosy. Zdaniem przemytników trwa to zbyt długo. Dlatego, w proteście przeciw tej opieszałości, w ostatni piątek października grupa, określająca siebie mianem _ często przekraczający granicę _, pikietowała przejście w Bezledach. Kilka dni wcześniej grupa równie często jeżdżących do Rosji napadła na tzw. mobilny patrol - celnicy zostali zwymyślani, ich auto skopane. Ten incydent nikogo specjalnie nie zdziwił, bo _ mobilni _ są szczególnie znienawidzeni przez przemytników za to, że kontrolują i rekwirują kontrabandę nie tylko na granicy, ale np. w środku wsi, czasem na oczach sąsiadów.Do tego w każdym z takich patroli jest pies, który znajduje papierosy schowane nawet w najwymyślniejszych miejscach. Forma ostatniej napaści na celników, tzn. wyzwiska i kopanie w zderzak, też nie była wyszukana, bo w tym roku przemytnicy m.in. spalili prywatne auto celnika, w dach innego pojazdu wbili siekierę, jeszcze innemu porysowali karoserię
gwoździem, a kolejne auto miało pewnego ranka dziury w każdej oponie. |

Tagi: papierosy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz