Notowania

wiadomości
14.01.2012 17:53

Cofka z Bałtyku - woda zalała pierwsze gospodarstwa

# dochodzi informacja o wyjeździe na Żuławy dodatkowych kompanii strażaków

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja o wyjeździe na Żuławy dodatkowych kompanii strażaków

14.01. Olsztyn (PAP) - Woda w tzw. cofki zalała w sobotę trzy gospodarstwa we wsi Nowakowo pod Elblągiem, zagrożone są kolejne. Poziom wód na Żuławy wciąż rośnie - poinformowała PAP rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Edyta Wrotek. Do Elbląga jedzie 150 dodatkowych strażaków.

Rzecznik wojewody Edyta Wrotek poinformowała PAP, że woda zalała trzy gospodarstwa we wsi Nowakowo (woda wdarła się do domów i budynków gospodarczych na wysokość 40 cm), zagrożone jest też jedno gospodarstwo we wsi Kępa Rybacka.

"Mieszkanka jednego z gospodarstw ewakuowała się do sąsiadów, inni nie chcą na razie opuszczać domów" - powiedziała Wrotek.

Zamknięty jest most pontonowy w miejscowości Nowakowo.

Rzecznik prasowy wojewódzkiej straży pożarnej w Olsztynie Zbigniew Jarosz poinformował PAP, że zalane są także drogi powiatowe w gminach Tolkmicko i Frombork a domy wzdłuż rzeki Elbląg są podtopione (woda wdarła się m.in. do piwnic).

"W związku z pogarszającą się sytuacją na miejsce jadą 2 dodatkowe kompanie strażaków tj. 150 osób. Ponieważ na drodze panują bardzo trudne warunki, pada mocno śnieg, widoczność jest ograniczona na miejsce dojedziemy pewnie za 2-3 godz." - powiedział w sobotę wieczorem PAP Jarosz. Dodał, że na godz. 21 w Elblągu zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym weźmie udział m.in. komendant wojewódzki straży pożarnej w Olsztynie.

W związku z poważną sytuacją zagrożenia powodziowego wojewoda warmińsko-mazurski ogłosił w sobotę alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu elbląskiego i utrzymał stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie miasta Elbląg i powiatu braniewskiego.

Jak poinformowała Wrotek, w samym Elblągu straż pożarna zabezpieczyła ulice: Panieńską, Warszawską, Kotwiczą, Radomską i Grochowską. Na ul. Panieńskiej i Bulwarze Zygmunta Augusta ułożono zapory napełniane wodą oraz worki z piaskiem na długości 250 m, broniąc kampingu, siedziby prokuratury oraz straży granicznej. Na ul. Grochowskiej i Kotwiczej ułożono łącznie 50 m wału z worków. Dodatkowo zabezpieczono studzienki burzowe, układając 200 worków z piaskiem.

60 worków z piaskiem ułożono także we Fromborku przy ul. Rybackiej - tam woda podchodzi do domu wielorodzinnego. We Fromborku przy bosmanacie nadbudowano groblę układając 800 worków z piaskiem.

Służby meteorologiczne alarmują, że silny północno-zachodni wiatr powodujący cofkę ma zacząć słabnąć dopiero w niedzielę. (PAP)

jwo/ jbr/ tot/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz