Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Credit Suisse: Irlandzcy wyborcy nie odrzucą pakietu UE-MFW

0
Podziel się:

Irlandzcy wyborcy w piątkowym głosowaniu mają okazję odrzucić pakiet pomocy
dla Irlandii uzgodniony przez poprzedni rząd z UE i MFW, ale jest to mało prawdopodobne - sądzi
bank inwestycyjny Credit Suisse (CS).

Irlandzcy wyborcy w piątkowym głosowaniu mają okazję odrzucić pakiet pomocy dla Irlandii uzgodniony przez poprzedni rząd z UE i MFW, ale jest to mało prawdopodobne - sądzi bank inwestycyjny Credit Suisse (CS).

Pakiet na sumę 85 mld euro w ciągu trzech lat - wynegocjowany w listopadzie ubiegłego roku - zostanie pogrzebany, jeśli wyborcy udzielą masowego poparcia partii Sinn Fein, która jako jedyna go odrzuca.

W ocenie analityków CS wybory przyniosą porażkę poprzedniej koalicji Fianna Fail z Zielonymi, a ich wynikiem będzie samodzielny rząd Fine Gael lub koalicja Fine Gael z Partią Pracy. Z punktu widzenia rynku bardziej pożądany byłby scenariusz, w którym Fine Gael okazałaby się zdolna do samodzielnego wyłonienia następnego rządu.

"Przekonujące poparcie dla Fine Gael może wzmocnić przyszły rząd w negocjacjach z UE-MFW w sprawie obniżki stopy oprocentowania kredytów przewidzianych w pakiecie pomocy, a determinacja tej partii w utrzymaniu (przyjętego w grudniu) planu konsolidacji finansów publicznych może zmniejszyć ryzyko niewywiązania się przez rząd ze zobowiązań wobec UE-MFW" - zaznaczono w komentarzu banku (European Economics).

Obaj potencjalni koalicjanci - Fine Gael i Partia Pracy - w swoich wyborczych manifestach zapowiadają renegocjacje niektórych elementów pakietu UE-MFW. Zgadzają się też, że właściciele bankowych obligacji muszą wziąć na siebie część ryzyka niewypłacalności banków i ponieść straty (obecnie całe ryzyko spada na podatnika).

Fine Gael chce wynegocjować (z Brukselą i MFW) niższą stawkę oprocentowania w pakiecie pomocy. Partia gotowa jest zrealizować obecne plany konsolidacji fiskalnej (przewidujące zmniejszenie deficytu budżetu do 3 proc. PKB przed końcem 2014 r. z 11,9 proc. PKB na koniec 2010 r. i 32 proc. PKB z uwzględnieniem kosztów rekapitalizacji banków). Z kolei Partia Pracy chce, by zaciskanie pasa rozłożyć na 6 lat zamiast na 4, jak zakładają obecne plany.

Różnicę w podejściu do redukcji deficytu między potencjalnymi koalicjantami analitycy CS uważają za istotną. Ich zdaniem tempo konsolidacji fiskalnej będzie bardziej agresywne pod rządami Fine Gael niż w przypadku wejścia tej partii w koalicję z laburzystami.

Taka koalicja ich zdaniem "może być źródłem ryzyka w dłuższym czasie, jeśli konsolidacja fiskalna napotka trudności lub będzie wymagać dodatkowych działań".

Obaj potencjalni koalicjanci opowiadają się za utrzymaniem niskiej stawki podatku od przedsiębiorstw - 12,5 proc.

"Irlandia nie ma mocnej ręki (w negocjacjach z Brukselą), ale niewykluczone, iż zmniejszenie stopy oprocentowania pożyczek przewidzianej w pakiecie pomocy okaże się możliwe pod koniec marca w ramach szerszych prac nad Europejskim Funduszem Stabilizacji Finansowej (EFSF) i związanymi z nim sprawami" - napisano w komentarzu.

Poparcie dla Fine Gael deklaruje 38 proc. wyborców, Partii Pracy - 20 proc., Fianna Fail - 14 proc., Sinn Fein - 11 proc., a dla pozostałych partii i niezależnych - 16 proc. Jeśli taki rozkład głosów potwierdzi się w wyborach, Fine Gael może liczyć na 73-78 mandatów. Jeśli zdobędzie ich ponad 80, to będzie mogła rządzić samodzielnie z pomocą kilku posłów niezależnych. W przeciwnym razie może wejść w koalicję z Partią Pracy.

Andrzej Świdlicki (PAP)

asw/ mw/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)