Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ćwiąkalski: laptop, który udało się włączyć, nie był Ziobry

0
Podziel się:

Laptop, który udało się włączyć dziennikarce
TVN, był używany przez pracownika gabinetu politycznego Zbigniewa
Ziobry, a nie przez ministra - oświadczył w piątek minister
sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.

Laptop, który udało się włączyć dziennikarce TVN, był używany przez pracownika gabinetu politycznego Zbigniewa Ziobry, a nie przez ministra - oświadczył w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.

W czwartek, po podanej w mediach informacji, że Ziobro i pracownik jego gabinetu politycznego oddali resortowi uszkodzone laptopy, dziennikarka TVN udała się do ministerstwa. Tam pokazano jej dwa laptopy - czarny i srebrny, z informacją, że czarnego używał Ziobro, i że jest uszkodzony.

Dziennikarka włączyła jednak urządzenie demonstrując, że działa. Sławomir Różycki z biura informacyjnego ministerstwa sprawiedliwości, który pokazał dziennikarce laptopa, sam był zdziwiony, że udało się go uruchomić. Wcześniej mówił, że komputer ma zniszczone "wszystko wewnątrz" i że "zwykłymi metodami" nie da się go włączyć.

W piątek na konferencji prasowej Ćwiąkalski oświadczył, że z numerów ewidencyjnych wynika, iż Ziobro używał tego drugiego laptopa, w kolorze srebrnym i że w nim po włączeniu "tylko migają diody, a obraz się rozmywa". Pytany, czemu zatem w czwartek twierdzono, że były minister używał tego drugiego laptopa, Ćwiąkalski odparł, że widocznie "błędnie twierdzono" i zaszła pomyłka.

Po konferencji Różycki zapewnił PAP, że gdy w czwartek wypożyczył z biura administracyjnego laptopy do demonstracji, błędnie przekazano mu, iż minister Ziobro używał czarnego, podczas gdy był on w użytku asystenta, o czym świadczą numery ewidencyjne.

Ćwiąkalski zapowiedział, że resort sprawiedliwości będzie domagał się zwrotu kosztów naprawy uszkodzonych laptopów używanych Ziobrę i Marcina Romanowskiego, asystenta w jego gabinecie politycznym.

"Ten rodzaj zniszczeń ma charakter nieprzypadkowy" - ocenił minister. Jak podał, z posiadanych przez niego ekspertyz wykonanych przez punkt serwisowy wynika, że koszt naprawy laptopa, z którego korzystał Ziobro wyniesie ponad 5 tys. zł brutto. Wymaga on bowiem wymiany m.in. płyty głównej, obudowy i matrycy.

"To nie jest laptop prywatny, tylko sprzęt służbowy powierzony pracownikowi. Na pewno nie będziemy w nim sprawdzać żadnej prywatnej korespondencji" - powiedział Ćwiąkalski. Nie chciał mówić o zawartości tego komputera i zapewniał, że sprawa nie ma charakteru politycznego.

W czwartek Ziobro odnosząc się do zniszczenia laptopa powiedział PAP, że było to "zwykłe uszkodzenie fizyczne, które każdemu czasem się zdarza".

"Wiele miesięcy przed wyborami, kiedy nikt się ich nie spodziewał, uszkodzeniu uległ jeden z moich laptopów - który posiadałem do własnego użytku. Został wymieniony i otrzymałem innego laptopa. Gdy odchodziłem z ministerstwa, poprosiłem o wystawienie rachunku, dlatego został oddany do wyceny. Chciałem być uczciwy i zapłacić" - podkreślił Ziobro.

"Manipulowanie teraz tymi informacjami i podawanie, że niszczyłem jego obudowę, ekran, gdzie nie ma żadnej pamięci, jest kompletną bzdurą, dlatego, że jeśli ktoś chce zniszczyć pamięć, niszczy twardy dysk" - dodał b. minister.

"Chciałem zderzyć z rzeczywistością wypowiedzi tych polityków o ich całkowitej uczciwości" - mówił Ćwiąkalski, dodając, że sprzęt zostanie przekazany prokuraturze, jeśli ona o to wystąpi. Według niego, Ziobro i asystent zdali sprzęt w grudniu, a on sam dowiedział się o sprawie w czwartek. (PAP)

wkt/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)