Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cykliści: infrastruktura rowerowa w Krakowie jest zła

0
Podziel się:

Brak dogodnych tras między poszczególnymi rejonami Krakowa, złe wjazdy i
zjazdy z dróg dla cyklistów, niewystarczająca ilość stojaków - to główne problemy, jakie wskazali
krakowscy rowerzyści biorący udział w badaniu "Czego pragną rowerzyści".

bEDGYOgR

Brak dogodnych tras między poszczególnymi rejonami Krakowa, złe wjazdy i zjazdy z dróg dla cyklistów, niewystarczająca ilość stojaków - to główne problemy, jakie wskazali krakowscy rowerzyści biorący udział w badaniu "Czego pragną rowerzyści".

"Cykliści oczekują rozwoju szybkich i bezkolizyjnych, bezpiecznych dróg rowerowych -uważa Wit Huber, koordynator badania.

Właściciele rowerów w stolicy Małopolski wskazują m.in. na problem braku dogodnych wjazdów i zjazdów z ulicy na "ścieżki" przeznaczone specjalnie dla nich. Badani wskazywali też na problem niewłaściwego oddzielenia pasu dla rowerzystów od chodnika. Poinformowało o tym podczas środowej konferencji prasowej, na której przedstawiony raport powstały po zakończeniu badań.

bEDGYOgT

Według nich ponad 50 proc. respondentów uważa, że Kraków nie jest bezpiecznym miejscem do poruszania się na rowerze. Ponad 90 proc. pragnie, aby zwiększyć wydatki budżetu miejskiego na rozwój infrastruktury rowerowej.

"Najważniejszą potrzebą, która jasno wynika z tego badania, to połączenie dzielnic Krakowa wspólny system ścieżek rowerowych. Wykazało one, że jest wiele obszarów miasta, które nie są skomunikowane w ten sposób z centrum" - powiedział dziennikarzom prezes Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów Jan Szpil.

Jego zdaniem, aby w Krakowie był dobry, spójny system ścieżek rowerowych władze miasta musiałyby przekazywać na cen cel przez cztery, pięć lat po 10 mln zł.

Badanie, przeprowadzone w dniach 18 lutego - 31 marca, zostało zrealizowane w ramach projektu Krakowski Dialog Cykliczny prowadzonego przez Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów. Projekt ten jest wspierany przez Fundację im. Stefana Batorego. W trakcie opracowywania raportu wykorzystano 1280 zebranych ankiet (głównie poprzez internet).

bEDGYOgZ

Według danych z 2012 r. w Krakowie było ok. 120 km ścieżek rowerowych (liczba ta nie obejmuje kontrapasów istniejących na wybranych krakowskich ulicach jednokierunkowych). (PAP)

rcz/ drag/

bEDGYOhu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)