Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cypr: Były minister skazany na 5 lat więzienia za wybuch amunicji

0
Podziel się:

Były minister obrony Cypru Kostas Papakostas został w piątek
skazany na 5 lat więzienia za zaniedbania, które doprowadziły do wybuchu w składzie amunicji w 2011
r. Eksplozja, w której zginęło 13 osób, spowodowała też wyłączenie głównej elektrowni na wyspie.

Były minister obrony Cypru Kostas Papakostas został w piątek skazany na 5 lat więzienia za zaniedbania, które doprowadziły do wybuchu w składzie amunicji w 2011 r. Eksplozja, w której zginęło 13 osób, spowodowała też wyłączenie głównej elektrowni na wyspie.

Papakostas 9 lipca został uznany za winnego nieumyślnego zabójstwa. 74-latek od tego momentu pozostawał w szpitalu w związku z dolegliwościami serca, dlatego w piątek nie był obecny na sali sądowej.

Sąd uznał, że oskarżony wraz z trzema wysokimi funkcjonariuszami straży pożarnej był odpowiedzialny za serię zaniedbań przy przechowywaniu skonfiskowanej irańskiej amunicji w bazie wojskowej w Zygi, na południu wyspy. Ponad 80 kontenerów wypełnionych prochem artyleryjskim przejętych z płynącego do Syrii frachtowca leżało miesiącami w skrajnym upale.

11 lipca 2011 roku dwa z kontenerów zapaliły się, co doprowadziło do eksplozji całego składu. Wybuch poważnie uszkodził znajdującą się w pobliskim mieście Wasilikos główną elektrownię Cypru, która została tymczasowo wyłączona.

Świadkowie zeznający podczas procesu ujawnili między innymi, że urzędnicy bagatelizowali bądź zupełnie ignorowali ostrzeżenia podwładnych, którzy wskazywali na zagrożenie z powodu nieodpowiednich warunków przechowywania amunicji.

Trzech współoskarżonych funkcjonariuszy straży pożarnej zostało skazanych na 2 lata więzienia za spowodowanie śmierci przez zaniedbanie.

ost/ awl/ ro/

14313580 14313563 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)