Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Cypr: Wznowiono rozmowy o zjednoczeniu wyspy

0
Podziel się

Przywódcy obu współnot cypryjskich - greckiej i tureckiej -
wznowili w środę przerwane pod koniec marca rozmowy, których celem jest zjednoczenie wyspy,
podzielonej od 36 lat. Według przedstawicieli ONZ "w najbliższych miesiącach" możliwe jest
porozumienie pokojowe.

bEgSIGut

Przywódcy obu współnot cypryjskich - greckiej i tureckiej - wznowili w środę przerwane pod koniec marca rozmowy, których celem jest zjednoczenie wyspy, podzielonej od 36 lat. Według przedstawicieli ONZ "w najbliższych miesiącach" możliwe jest porozumienie pokojowe.

Prezydent Cypru (greckiej części) Dimitris Christofias spotkał się w środę z nowym liderem Turków cypryjskich Dervisem Eroglu, który 18 kwietnia pokonał w wyborach prezydenckich w tureckiej części wyspy dotychczasowego przywódcę tego regionu Mehmeta Alego Talata.

W wtorek wieczorem obaj liderzy wraz z żonami uczestniczyli w zorganizowanej przez ONZ kolacji, której celem było przełamanie lodów między przywódcami.

bEgSIGuv

Według przedstawicieli ONZ, którzy uczestniczą w negocjacjach, nie należy obawiać się, że nowy lider Turków cypryjskich zejdzie z drogi obranej przez poprzednika, który w 2008 roku przystąpił do rozmów pokojowych z prezydentem greckiej części Cypru.

"Porozumienie jest w waszym zasięgu, trzeba wykorzystać tę okazję" - brzmiało odczytane uczestnikom oświadczenie sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna.

Przed wyborami obserwatorzy wyrażali opinię, że zwycięstwo Eroglu mogłoby oznaczać zerwanie rozmów z Christofiasem.

Jednak tuż po wyborach Eroglu zapowiedział, że będzie kontynuował rozmowy z cypryjskimi Grekami. "Rozmowy będą kontynuowane, ponieważ pragnę pokoju bardziej niż ci, którzy mówią, że go nie chcę - oświadczył Eroglu. - Szukam rozwiązania, którego podstawą są realia wyspy, rozwiązania, z którym wszyscy będziemy mogli żyć".

bEgSIGuB

Od 1974 roku Cypr jest podzielony między należącą do Unii Europejskiej i cieszącą się uznaniem międzynarodowym (grecką) Republikę Cypru oraz Republikę Turecką Cypru Północnego uznawaną tylko przez Turcję. Grecy cypryjscy uważają, że Turcja nie może wejść do UE, jeśli sprawa podziału wyspy nie zostanie rozwiązana. (PAP)

jhp/ ro/

6307992 6308749 6308683 arch.

bEgSIGuW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)