Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czapiński: Opolskie poligonem dla rozwiązań zatrzymujących spadek ludności

0
Podziel się:

Opolskie może być poligonem wdrażania rozwiązań zatrzymujących spadek ludności
- twierdzi prof. Janusz Czapiński, który zadeklarował współpracę przy projekcie Specjalnej Strefy
Demograficznej. Jego zdaniem cały kraj potrzebuje narodowego programu demograficznego.

Opolskie może być poligonem wdrażania rozwiązań zatrzymujących spadek ludności - twierdzi prof. Janusz Czapiński, który zadeklarował współpracę przy projekcie Specjalnej Strefy Demograficznej. Jego zdaniem cały kraj potrzebuje narodowego programu demograficznego.

Specjalna Strefa Demograficzna to pilotażowy projekt dotyczący utworzenia pakietów pomocowych, które miałyby być wprowadzone w województwie opolskim i przeciwdziałać wyludnianiu się regionu.

W ramach Strefy byłyby realizowane cztery pakiety: socjalno-prokreacyjny, dotyczący urodzeń i opieki nad dziećmi do wieku przedszkolnego; edukacyjny - dla młodzieży szkolnej i studentów; pakiet "praca to bezpieczna rodzina", który miałby chronić rodziców przed utratą zatrudnienia czy blokadą awansu oraz pakiet "zachód słońca" skierowany do seniorów.

Czapiński w czwartek powiedział PAP, że Opolszczyzna jako region najbardziej dotknięty depopulacją, ale niewielki, a więc wymagający mniejszych nakładów na projekt niż duże regiony - może być dobrym "poligonem wdrażania mechanizmów zatrzymujących spadek ludności".

Zdaniem naukowca, jeśli się okaże, że rozwiązania zastosowane w woj. opolskim zadziałają, to można by było przełożyć je potem na cały kraj, który "potrzebuje narodowego programu demograficznego".

Próbę stworzenia systemowych rozwiązań dotyczących demografii należy podjąć, bo - jak twierdzi Czapiński - w Polsce mają miejsce dwa niekorzystne dla populacji trendy: migracyjny, czyli wyjazdy dużej grupy, zwłaszcza młodych ludzi, którzy za granicą zostają i tam zakładają rodziny oraz trend polegający na "spadku ochoty Polaków do posiadania dzieci". "Dane dotyczące obydwu tych trendów powodują, że powinniśmy bić w Dzwon Zygmunt" - powiedział Czapiński.

Czapiński to jeden z ekspertów, którzy przyjęli propozycję współpracy z woj. opolskim w ramach tworzenia pakietów składających się na Specjalną Strefę Demograficzną. W tej grupie znaleźli się też m.in. regionalista prof. Jacek Szlachta czy wiceprezydent Centrum im. A. Smitha Andrzej Sadowski. Pierwsze spotkanie grupy eksperckiej odbyło się w środę w Warszawie. Kolejne zaplanowano za około półtora miesiąca.

W piątek spotka się natomiast rada programowa projektu Specjalnej Strefy Demograficznej, która ma zająć się wstępną weryfikacją założeń pomysłu.

W czwartek w Opolu podczas konferencji "Wyzwania demograficzne Opolszczyzny - rola samorządów i mediów" marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta zapowiedział, że przy tworzeniu Strefy może zajść potrzeba zmiany ustaw. Sadowski mówił jednak, że na początku możliwość zrealizowania konkretnych rozwiązań będzie sprawdzana w ramach istniejącego prawa.

Marszałek zaapelował też w czwartek do wszystkich sił politycznych o jednomyślność w kwestii demografii, a do mediów o nagłaśnianie problemu związanego z demografią oraz pomysłu tworzenia Strefy. Pięć największych opolskich mediów lokalnych - Nowa Trybuna Opolska, Radio Opole, Gazeta Wyborcza w Opolu, Radio Plus Opole i TVP Opole - już rozpoczęły wspólną akcję pt. "Teraz Rodzina", w ramach której zobowiązały się m.in. promować prorodzinne rozwiązania biznesu i samorządów.

Na zwołanej w czwartek konferencji prasowej opracowanie pakietu swoich rozwiązań przez cztery robocze zespoły odpowiadające poszczególnym pakietom Strefy zapowiedział opolski Sojusz Lewicy Demograficznej. "Zespoły zaczynają pracę w najbliższych dniach, a gotowe pakiety mamy nadzieję przekazać marszałkowi jeszcze w miesiącach letnich" - stwierdził szef opolskich struktur SLD Piotr Woźniak. (PAP)

kat/ eaw/ jbr

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)