Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czaplicki: partie mogą prowadzić kampanie także między wyborami

0
Podziel się

Zdaniem kierownika Krajowego Biura Wyborczego
Kazimierza Czaplickiego, każda partia polityczna "może promować
swoje cele i ideały oraz zachęcać do wstępowania w jej szeregi i
popierania jej programu" także w okresie między wyborami.

bEgFbQZN

Zdaniem kierownika Krajowego Biura Wyborczego Kazimierza Czaplickiego, każda partia polityczna "może promować swoje cele i ideały oraz zachęcać do wstępowania w jej szeregi i popierania jej programu" także w okresie między wyborami.

Czaplicki odniósł się do opinii SLD, że najnowszy spot PiS i billboardy, rozwieszone przez tę partię w całej Polsce mogą oznaczać, że PiS przedwcześnie rozpoczęło kampanię wyborczą przed zaplanowanymi na czerwiec wyborami do PE. Na niedzielnej konferencji prasowej przedstawiciele SLD zapowiedzieli, że zwrócą się w tej sprawie do PKW.

Kierownik KBW powiedział w poniedziałek PAP, że PKW może odpowiedzieć tylko na konkretne pytanie, a zarzuty SLD są - zdaniem Czaplickiego - zbyt ogólne.

bEgFbQZP

"Gdyby ktoś chciał zapytać PKW, czy obecna akcja promocyjna PiS jest kampanią wyborczą prowadzoną w niedozwolonym czasie, to musiałby skonkretyzować pytanie tak, by komisja znała faktyczny stan tych działań. "PKW może odnieść się do konkretnych, wskazanych działań" - podkreślił Czaplicki.

Jego zdaniem, ocenie PKW może podlegać sposób prowadzenia kampanii wyborczej. "Wszystko, co się dzieje w okresie między wyborami, a co jest działaniem partii politycznych, podlega ocenie z punktu widzenia ustawy o partiach politycznych" - mówił Czaplicki.

Kierownik KBW zwrócił uwagę, że kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem ogłoszenia terminu wyborów przez właściwy organ. "W okresie kampanii wyborczej partia polityczna może prowadzić działania agitacyjne na rzecz konkretnych wyborów, konkretnych kandydatów i programu wyborczego" - dodał.

Termin tegorocznych wyborów do PE we wszystkich krajach Unii Europejskiej przewidziany jest na dni od 4 do 7 czerwca. W Polsce datę głosowania ogłasza prezydent.(PAP)

bEgFbQZV

mzk/ la/ gma/

bEgFbRaq
wybory
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)