Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czarno-biały obraz prawosławia w toruńskiej "Galerii Wozownia"

0
Podziel się

Codzienność polskich wyznawców prawosławia dokumentuje wystawa fotografii
Tadeusza Żaczka, którą od piątku można będzie oglądać w Galerii Wozownia w Toruniu. Specjalnością
artysty fotografa jest technika czarno-białych obrazów.

bDeYiQZh

Codzienność polskich wyznawców prawosławia dokumentuje wystawa fotografii Tadeusza Żaczka, którą od piątku można będzie oglądać w Galerii Wozownia w Toruniu. Specjalnością artysty fotografa jest technika czarno-białych obrazów.

Kilkadziesiąt fotogramów prezentowanych w Toruniu dokumentuje najważniejsze święta prawosławia oraz uroczystości i życie codzienne wyznawców tego odłamu chrześcijaństwa. Artysta uczestniczył w mszach, pielgrzymkach, ślubach, pogrzebach, a także tradycyjnych postrzyżynach mnichów z klasztoru w Jabłecznej.

"Prawosławie, w tej idealizującej i realistycznej interpretacji, jawi się jako religia optymistyczna i żywa, w której skromność chat i ludzi z Podlasia sąsiaduje z dostojeństwem mszy i otwartością mnichów z klasztoru św. Onufrego w Jabłecznej. Właśnie sugestywne i symboliczne zdjęcia z Jabłecznej, jak i radosne pielgrzymki są centralną częścią monumentalnego projektu Żaczka" - podkreślił Krzysztof Jurecki, kurator wystawy.

Jak zaznaczył, swoista moda na fotografowanie innych wyznań religijnych w Polsce jest charakterystyczna dla fotografii początków XXI stulecia. Do najważniejszych fotografów w tym zakresie, oprócz Żaczka, Jurecki zalicza: Marka Doleckiego, Grzegorza Dąbrowskiego, Piotra Szymona i Andrzeja Kramarza.

bDeYiQZj

"W przypadku zdjęć Żaczka nie możemy jednak mówić o modzie, raczej o pasji, której celem jest zrozumienie i pokazanie fenomenu prostoty, otwartości i mistycyzmu prawosławia. Ten monumentalny projekt ciągle rozwija się, jest otwarty. I na tym także polega jego niekwestionowana wartość artystyczna, ale i historyczna" - dodał kurator.

Toruńska ekspozycja zawiera fotograficzne obrazy polskiego prawosławia od lat 80. XX wieku. Autor jest członkiem ZPAF-u mieszkającym w Białej Podlaskiej. (PAP)

olz/ ls/

bDeYiQZK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)