Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czechy: 21 września protest policjantów i strażaków

0
Podziel się

Związki zawodowe policjantów w Czechach poinformowały w środę, że wraz ze
strażakami i innymi pracownikami służb państwowych będą demonstrować 21 września w Pradze przeciw
oszczędnościom rządu Petra Neczasa.

bEgNUZyt

Związki zawodowe policjantów w Czechach poinformowały w środę, że wraz ze strażakami i innymi pracownikami służb państwowych będą demonstrować 21 września w Pradze przeciw oszczędnościom rządu Petra Neczasa.

Przewodniczący policyjnych związków Milan Sztiepanek na konferencji prasowej podał, że trwają rozmowy o włączeniu się do protestu innych funkcjonariuszy służb państwowych.

"Sądzę, że nie ma już na co czekać, ponieważ policjanci są tak wściekli, że chcą wyjść na ulice w jak najbliższym czasie" - podkreślił.

bEgNUZyv

Czeskie ministerstwo spraw wewnętrznych chce w przyszłym roku oszczędzić ok. 8,3 mld koron (blisko 1,3 mld zł). Szef MSW Radek John w poniedziałek zapowiedział, że oszczędzać będzie się przede wszystkim na kosztach eksploatacyjnych i inwestycjach. Policjantów oraz strażaków czekają ponadto obniżki wynagrodzeń; nie wyklucza się zwolnień.

Resort spraw wewnętrznych - według Johna - w ciągu roku oszczędzi 3,8 mld koron na wynagrodzeniach, a pozostałe 4,5 mld na eksploatacji i inwestycjach. W policji przewiduje się m.in. likwidację misji zagranicznych, wstrzymanie budowy komendy wojewódzkiej w Libercu oraz zmianę prawa o finansowaniu podsłuchów. W straży pożarnej natomiast nie dojdzie do zakupów nowego sprzętu i rozbudowy placówek.

Sztiepanek zauważył w środę, że od ministra Johna nie usłyszał żadnych konkretów. Jego zdaniem resort nie ma jasnej koncepcji cięć w budżecie ani wiedzy o tym, czym oszczędności będą dla policji. Przewodniczący zwrócił także uwagę, że w ubiegłym tygodniu szef MSW obiecał, iż nie dojdzie do żadnych zmian w przepisach służbowych, czego - jego zdaniem - nie dotrzymał.

Związkowcy mają poparcie opozycji, o czym w środę na spotkaniu z dziennikarzami poinformował były szef MSW z ramienia Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD) Martin Pecina.

bEgNUZyB

"Rozumiem każdego pracownika, który sprzeciwia się, kiedy mają mu obniżyć pensję o 10 proc." - powiedział. Dodał, że jako poseł obecnej kadencji postara się, aby zwiększono budżet resortu spraw wewnętrznych.

Ostatni strajk czeskich służb mundurowych odbył się w grudniu ubiegłego roku. Wówczas przeciw obniżce wynagrodzeń o 4 proc. protestowało około dwóch tysięcy pracowników służb mundurowych. Pod wpływem protestu rząd wycofał się ze swego projektu.

Michał Zabłocki (PAP)

zab/ mc/

bEgNUZyW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)