Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
czechy
01.11.2007 21:03

Czechy: Była komunistyczna prokurator skazana na karę wiezienia

Miejski sąd w Pradze skazał w czwartek na osiem lat więzienia 85-letnią byłą prokurator za udział w pokazowym procesie w czasach komunistycznych - podała agencja CTK.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Miejski sąd w Pradze skazał w czwartek na osiem lat więzienia 85-letnią byłą prokurator za udział w pokazowym procesie w czasach komunistycznych - podała agencja CTK. *

Ludmila Brzozova-Polendova została uznana za winną współudziału w mordzie sądowym, którego ofiarą padła znana działaczka antykomunistyczna Milada Horakova.

Prokuratura żądała dla byłej prokurator pięciu lat więzienia. Skazanej, która ze względu na stan zdrowia nie uczestniczyła w procesie, przysługuje odwołanie od wyroku.

Proces Horakovej w 1950 roku był jednym z najgłośniejszych w komunistycznej Czechosłowacji.

Milada Horakova (ur. w 1901 roku), prawniczka z wykształcenia, była politykiem i deputowaną. W czasie II wojny światowej uczestniczyła w ruchu oporu. Aresztowana przez gestapo była więziona w obozie koncentracyjnym w Terezinie. Po 1948 r. była w opozycji wobec reżimu komunistycznego.

W procesie pokazowym została skazana na karę śmierci pod sfingowanymi, najwyraźniej inspirowanymi z Moskwy, zarzutami "antysowieckiego spisku" i "zdrady stanu". Została powieszona mimo apeli znanych osobistości, m.in. Alberta Einsteina, Winstona Churchilla i Eleanor Roosevelt.

Dzisiaj o Horakovej uczą w czeskich szkołach, wiele placów i ulic w kraju nosi jej imię.(PAP)

ro/ 4129, 4576, 5389,Int.

Tagi: czechy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz