Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czechy: CzEZ grozi kara, bo przed czasem ogłosił swoje wyniki

0
Podziel się

Czeski gigant energetyczny CzEZ przez pomyłkę opublikował przed czasem swoje
wyniki za ubiegły rok. Teraz za naruszenie zasad giełdowych firmie grozi kara do 10 mln koron,
czyli ok. 1,6 mln zł.

bEhdmMaJ

Czeski gigant energetyczny CzEZ przez pomyłkę opublikował przed czasem swoje wyniki za ubiegły rok. Teraz za naruszenie zasad giełdowych firmie grozi kara do 10 mln koron, czyli ok. 1,6 mln zł.

Firma w reakcji na swój błąd natychmiast wydała oficjalne oświadczenie z wynikami za 2010 rok.

Opublikowane w czwartek wyniki wskazują - jak napisał w piątek praski dziennik ekonomiczny "Hospodarzske noviny" - że zysk netto spółki spadł o 9 proc., do 47,19 mld koron. Całkowite dochody firmy wzrosły przy tym do 198,85 mld CZK, a produkcja energii elektrycznej podniosła się o 2 proc.

bEhdmMaL

Za pomyłkę odpowiada rzecznik przedsiębiorstwa Ladislav Krziż, który w czwartek za pośrednictwem poczty elektronicznej rozsyłał zaproszenia na konferencję prasową, wyznaczoną na najbliższy poniedziałek. Przypadkiem do e-maila z zaproszeniem dodał niewłaściwy załącznik, zawierający rezultaty spółki z 2010 roku. Krziż próbował jeszcze wiadomości wstrzymać, ale było już za późno.

CzEZ naruszył w ten sposób podstawowe zasady spółek giełdowych: nie zadbał o to, aby gracze giełdowi istotne dane poznali w odpowiednim czasie. Standardy giełdy wymagają, aby firma swoje rezultaty ogłaszała w zapowiedzianym terminie. W wyniku pomyłki osoby, które otrzymały wyniki wcześniej, mogły wykorzystać dane w transakcjach.

Narodowy Bank Czeski (CzNB), czuwający nad rynkiem kapitałowym w Czechach, może nałożyć na przedsiębiorstwo karę do 10 mln koron. Specjaliści giełdowi nie wykluczają jednak, że CzEZ kary uniknie, gdyż nie chodzi tu o żaden insider trading, a e-mail z wynikami trafił do wszystkich zainteresowanych. Nie doszło również do żadnych spekulacji.

Z Pragi Michał Zabłocki (PAP)

bEhdmMaR

zab/ amac/

bEhdmMbm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)