Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
czechy
28.10.2006 09:19

Czechy: Drugi dzień wyborów do Senatu

Sobota w Czechach jest drugim dniem wyborów do Senatu. W piątek swój głos oddało tylko 10-15 procent uprawnionych do głosowania.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sobota w Czechach jest drugim dniem wyborów do Senatu. W piątek swój głos oddało tylko 10-15 procent uprawnionych do głosowania.

Zaraz po otwarciu lokali wyborczych głosował prezydent Vaclav Klaus wraz z małżonką. "Chcemy pokazać, że nie zapominamy o swoim obywatelskim obowiązku i prosimy pozostałych, aby także nie zapominali" - powiedział oddając głos.

Według niedawnego sondażu agencji Fatum Invenio, ponad połowa Czechów uważa, iż wyższa izba czeskiego parlamentu jest zbyteczna i powinna być zlikwidowana.

Druga tura wyborów do Senatu, odbywających się w jednej trzeciej okręgów wyborczych, rozpoczęła się w piątek o godz. 14. Według czeskiej konstytucji, co dwa lata odnawia się obsadę 27 spośród łącznie 81 miejsc w izbie wyższej parlamentu.

W przeprowadzonej tydzień temu pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyskał niezbędnej wtedy do elekcji ponad połowy oddanych głosów. Tura ta była jednak niewątpliwym sukcesem prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) urzędującego premiera Mirka Topolanka - jej kandydaci przeszli do drugiej tury w 26 okręgach, zajmując w 20 z nich pierwsze miejsce.

Rządząca do niedawna Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD) startuje w drugiej turze tylko w 11 okręgach, ale tylko w trzech z nich jej kandydaci triumfowali w pierwszej turze.

W drugiej turze w każdym z okręgów rywalizuje tylko dwóch kandydatów, którzy w pierwszej zdobyli najwięcej głosów. Poza 26 przedstawicielami ODS i 11 socjaldemokratami, wśród łącznie 54 kandydatów jest także sześciu chadeków, trzech przedstawicieli Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCM), sześciu reprezentantów drobniejszych ugrupowań politycznych oraz dwóch kandydatów niezależnych.

Głosowanie zakończy się w sobotę o godz. 14. Hipotetyczna wygrana w drugiej turze w co najmniej 22 okręgach dałaby ODS w Senacie ponad trzy piąte miejsc - czyli większość wymaganą do zmian w konstytucji.

Wyniki wyborów mają być znane jeszcze w sobotę późnym wieczorem.

Dariusz Wieczorek (PAP)

dar/ hb/ mskr/

Tagi: czechy, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz