Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czechy: Izba Poselska ostatecznie zatwierdziła reformy centroprawicy

0
Podziel się:

Czeska Izba Poselska (niższa izba parlamentu) odrzuciła w nocy z niedzieli na
poniedziałek weto Senatu i tym samym ostatecznie zatwierdziła pakiet kluczowych reform
centroprawicowego rządu Petra Neczasa.

Czeska Izba Poselska (niższa izba parlamentu) odrzuciła w nocy z niedzieli na poniedziałek weto Senatu i tym samym ostatecznie zatwierdziła pakiet kluczowych reform centroprawicowego rządu Petra Neczasa.

Debata w sprawie nowelizacji ustaw o służbie zdrowia, opiece społecznej, systemie emerytalnym i podwyżce podatku VAT trwała sześć dni, gdyż głosowanie próbowała zablokować lewicowa opozycja.

Czeskim posłom w czasie dyskusji nad zmianami prawa udało się ustanowić swoisty rekord: od wtorku do czwartku debatowali bez przerwy ponad 40 godzin. Rekordowo szybko udało się również w nocy z niedzieli na poniedziałek odrzucić weto Senatu i ponownie przyjąć pakiet reform - parlamentarzystom centroprawicy wystarczyło na to 35 minut.

Izba Poselska zdominowana jest przez centroprawicową koalicję. W Senacie większość ma lewica.

"To rezultat sześciodniowej bitwy politycznej i bezprecedensowej obstrukcji, której czeski parlament nie pamięta i która nie przystawała do danej sytuacji" - oświadczył po ostatecznym przyjęciu pakietu reform premier Neczas.

Szef opozycyjnej Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD) Bohuslav Sobotka uznał tymczasem, że obstrukcja spełniła swój cel, gdyż ponownie wskazała niedociągnięcia przygotowywanych zmian w prawie. Lewica zapowiedziała skargę w Sądzie Konstytucyjnym.

Zatwierdzone przez Izbę Poselską rządowe reformy dotyczą 14 ustaw i wprowadzą m.in. podwyżki opłat za pobyt w szpitalu, podział opieki zdrowotnej na pakiet standardowy i nadzwyczajny, drugi - prywatny - filar ubezpieczeń emerytalnych, a także zmniejszą szereg wypłacanych przez państwo zasiłków socjalnych czy podwyższą obniżoną stawkę podatku VAT z 10 do 14 proc.

Pakiet reform czeka teraz na aprobatę prezydenta Vaclava Klausa. Zmiany mają wejść w życie z początkiem 2012 roku.

Celem reform centroprawicy jest stabilizacja finansów publicznych i utrzymanie przyszłorocznego deficytu budżetowego w granicach 3,5 proc. PKB.

Z Pragi Michał Zabłocki (PAP)

zab/ ksaj/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.