Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czechy: Prezydent Klaus chce brać udział w wielkich szczytach UE

0
Podziel się

Prezydent Czech Vaclav Klaus wyraził chęć uczestnictwa w szczytach Unii
Europejskiej i spotkał się w poniedziałek w tej sprawie z premierem Petrem Neczasem oraz szefem
dyplomacji Karlem Schwarzenbergiem.

bEhwBSMl

Prezydent Czech Vaclav Klaus wyraził chęć uczestnictwa w szczytach Unii Europejskiej i spotkał się w poniedziałek w tej sprawie z premierem Petrem Neczasem oraz szefem dyplomacji Karlem Schwarzenbergiem.

Politycy wspólnie omawiali kwestie koordynacji czeskich spraw zagranicznych. Jak ustalili, prezydent pojedzie na wielkie szczyty poświęcone zewnętrznej polityce UE, natomiast szef rządu weźmie udział w spotkaniach dotyczących wewnętrznych kwestii Unii.

"Tam, gdzie będzie chodziło o szczyty i Radę Europejską, dotyczące przeważnie stosunków zewnętrznych UE z innymi państwami oraz terytoriami, będzie uczestniczył prezydent. Jeśli rozmowy dotyczyć będą wewnętrznych spraw Unii Europejskiej, ewentualnie kwestii gospodarczych, weźmie w nich udział szef rządu" - powiedział po spotkaniu premier Neczas.

bEhwBSMn

Schwarzenberg dodał, że prezydenta Klausa interesują przede wszystkim "wielkie" szczyty UE, poświęcone np. stosunkom Unii Europejskiej z krajami Azji lub Afryki.

Neczas poinformował też, że na odbywający się w listopadzie szczyt NATO w Brukseli pojadą zarówno prezydent, premier, jak i minister spraw zagranicznych. Natomiast w tym tygodniu na 65. Sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ udadzą się Klaus ze Schwarzenbergiem.

Michał Zabłocki (PAP)

zab/ mc/

bEhwBSMO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)