Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czechy: Przebój wystawienniczy Pragi: Karol IV - Cesarz z Łaski Bożej

0
Podziel się:

18.2.Praga (PAP) - Wystawa "Karol IV - Cesarz z Łaski Bożej" na
zamku Hradczany w Pradze swoim rozmachem oraz wartością
wystawionych dzieł przyćmiła wszystkie dotychczasowe wystawy
organizowane w Czechach - piszą sobotnie wydania czeskich
dzienników.

18.2.Praga (PAP) - Wystawa "Karol IV - Cesarz z Łaski Bożej" na zamku Hradczany w Pradze swoim rozmachem oraz wartością wystawionych dzieł przyćmiła wszystkie dotychczasowe wystawy organizowane w Czechach - piszą sobotnie wydania czeskich dzienników.

Wystawę zorganizował Zamek Praski przy współpracy z nowojorskim Metropolitan Museum of Art, gdzie w trochę okrojonym zakresie gościła wcześniej. W Nowym Jorku obejrzało ją prawie 200 tys. osób. W Pradze zaś ekspozycja będzie czynna do 21 maja - "i już nigdzie nie zostanie powtórzona" - napisał dziennik "Mlada fronta Dnes".

"Można powiedzieć, że jest to wystawa stulecia, którą się widzi rzeczywiście raz w życiu. Koncepcja wystawy była właśnie taka, aby po sześciu stuleciach wszystkie rozproszone w różnych punktach świata eksponaty wróciły choć na chwilę na miejsce, gdzie powstały" - powiedziała dziennikowi "MF Dnes" Katerzina Horniczkova z dyrekcji Zamku Praskiego.

Patronat nad tym wydarzeniem objęli prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Klaus oraz Wielki Książę Luksemburga Henryk. Jednym ze sponsorów jest też PKN Orlen.

Wystawa, której podtytuł to "kultura i sztuka w czasach ostatnich Luksemburgów 1347-1437", była przygotowywana pięć lat. Wartości wystawionych eksponatów nie można właściwie wycenić, ale, jak informuje "MF Dnes", najcenniejszy eksponat - obraz "Ukrzyżowanie" z połowy XIV wieku - został ubezpieczony na kwotę 850 mln koron (około 115 mln zł).

Ekspozycja obejmuje unikatowy zbiór ponad 220 eksponatów (malarstwo, rzeźby, rękopisy, oprawy ksiąg, przedmioty liturgiczne, tekstylia, naczynia zdobione kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi), zebranych z 79 galerii, muzeów i prywatnych kolekcji z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji, Węgier, Szwajcarii, USA i innych krajów.

Organizatorzy sprowadzili także eksponaty z Polski - z Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituły Katedralnej w Krakowie, Muzeum Zamkowego w Malborku, Kościoła Episkopalnego w Olsztynie oraz Muzeum Narodowego w Warszawie.

Ze względów bezpieczeństwa do specjalnie klimatyzowanych pomieszczeń na Praskim Zamku, w których zostały wystawione eksponaty, w ciągu godziny może wejść jedynie 180 osób.

Karol IV (1316-78) z dynastii luksemburskiej był królem niemieckim i czeskim, a od 1355 roku - cesarzem. Protektor uczonych, pisarzy i artystów. Za jego czasów nastąpił rozkwit sztuki - Praga zaczęła dorównywać Paryżowi i Rzymowi, zaś założenie w 1348 roku uniwersytetu uczyniło ze stolicy Czech ośrodek nauki i oświaty w Europie Środkowej.

Robert Miklas (PAP)

hb/ klm/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)