Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czechy przeciwne nadmiernemu interweniowaniu w gospodarkę UE

0
Podziel się:

Republika Czeska, która w styczniu
przejmie półroczne rotacyjne przewodnictwo Unii Europejskiej,
ostrzegła w poniedziałek przed nadmiernym interweniowaniem w
unijną gospodarkę w ramach przedsięwzięć antyrecesyjnych.

Republika Czeska, która w styczniu przejmie półroczne rotacyjne przewodnictwo Unii Europejskiej, ostrzegła w poniedziałek przed nadmiernym interweniowaniem w unijną gospodarkę w ramach przedsięwzięć antyrecesyjnych.

"Powinniśmy uważać na to, by nie wprowadzać więcej regulacji niż jest to konieczne, bo w przyszłości możemy tego żałować" - oświadczył w wywiadzie dla agencji Reutera czeski wicepremier do spraw europejskich Alexandr Vondra. Jego zdaniem, w walce z kryzysem należy się skupić na bodźcach krótkoterminowych.

Jako przedstawiciel kraju spoza europejskiej unii walutowej Vondra zakwestionował praktykę organizowania szczytów przywódców wyłącznie państw strefy euro. "Nie sądzę, by była to droga naprzód. Ważne decyzje ekonomiczne należy podejmować w gronie 27 państw członkowskich UE" - zaznaczył.

Według niego, comiesięczne spotkania ministrów finansów 15 państw strefy euro są wystarczające. Vondra zaznaczył jednocześnie, że przyjąłby z uznaniem możliwość rozszerzenia kontaktów z kierującym Eurogrupą (jak potocznie nazywa się kraje członkowskie unii walutowej) premierem i ministrem finansów Luksemburga Jean- Claude'em Junckerem.

"Odbywają się regularne spotkania Eurogrupy, a więc musimy stworzyć jakiś rodzaj linii porozumiewania się i współpracy między przewodnictwem (UE) i Eurogrupą, między nami i Jean-Claude'em Junckerem" - powiedział czeski wicepremier.

Według niego, czeski parlament powinien ratyfikować Traktat Reformujący UE w styczniu lub lutym - po niedawnym orzeczeniu trybunału konstytucyjnego, potwierdzającym jego ogólną zgodność z ustawą zasadniczą. (PAP)

dmi/ mc/

4390

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)