Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czechy: Rozpoczęły się obchody 40. rocznicy inwazji Układu Warszawskiego na Czechosłowację

0
Podziel się:

Międzynarodowa konferencja "40 lat po okupacji"
zainaugurowała w środę w Pradze oficjalne obchody rocznicy inwazji
wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku.

Międzynarodowa konferencja "40 lat po okupacji" zainaugurowała w środę w Pradze oficjalne obchody rocznicy inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku.

Spotkanie odbywające się w siedzibie czeskiego Senatu rozpoczęto od wyemitowania fragmentów historycznych transmisji czeskiego radia, w których tle słychać było odgłosy wystrzałów i dźwięk jadących po ulicach czołgów.

"Celem tej konferencji nie jest poszukiwanie analogii między historią a współczesnością (...), lecz ocena tego, co było nieuniknione i tego, czego można było uniknąć" - mówił na konferencji moderator dyskusji Jefim Fisztejn, dawny komentator Radia Wolna Europa i redaktor naczelny dziennika "Lidove noviny".

Inicjatorem imprezy jest przewodniczący wyższej izby czeskiego parlamentu Przemysl Sobotka. Konferencja ma przypomnieć wydarzenia z sierpnia 1968 z punktu widzenia wojskowego, medialnego, czy socjologicznego.

Uczestniczą więc w niej historycy, politycy, politolodzy, wojskowi i przedstawiciele zagranicznych placówek dyplomatycznych, wśród nich ambasador RP w Pradze Jan Pastwa.

Na popołudnie w ogrodach Pałacu Valdsztejnskiego (siedziby Senatu) zapowiedziano otwarcie wystawy fotografii i plakatów z sierpnia 1968 roku i wystawy sprzętu wojskowego wojsk okupacyjnych.

W czwartek premier Czech Mirek Topolanek uroczyście otworzy wystawę "Za naszą i waszą wolność, poświęconą wydarzeniom Praskiej Wiosny i interwencji Układu Warszawskiego. Nieco później czeski prezydent Vaclav Klaus wygłosi przemówienie okolicznościowe i spotka się z żołnierzami, którzy odważyli sprzeciwić się siłom interwencyjnym.

Inwazja wojsk ZSRR, Polski, NRD, Węgier i Bułgarii w nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 roku stłumiła Praską Wiosnę, czyli próbę demokratyzacji ustroju komunistycznego.

Operacja "Dunaj", nazywana "braterską pomocą", stanowiła największe manewry wojskowe w Europie od czasu zakończenia drugiej wojny światowej. Do Czechosłowacji wkroczyło ok. 750 tysięcy żołnierzy, 6300 czołgów, 2000 dział, 550 samolotów bojowych i 250 transportowców.

Siły polskie, niemieckie, węgierskie i bułgarskie opuściły Czechosłowację po kilkudziesięciu dniach. Wojska radzieckie zostały tam na 23 lata.

Michał Zabłocki (PAP)

zab/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)