Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czechy: W tym tygodniu mija 40. rocznica stłumienia "praskiej wiosny"

0
Podziel się:

W tym tygodniu mija 40. rocznica stłumienia
"praskiej wiosny" i inwazji wojsk Układu Warszawskiego na
Czechosłowację. W związku tym w Pradze i innych miastach Czech
odbywa się wiele imprez tematycznych.

W tym tygodniu mija 40. rocznica stłumienia "praskiej wiosny" i inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. W związku tym w Pradze i innych miastach Czech odbywa się wiele imprez tematycznych.

Okres interwencji zbrojnej armii Związku Radzieckiego, Polski, NRD, Węgier i Bułgarii, rozpoczętej w nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 roku, już od początku miesiąca przypominają konferencje, festiwale, wystawy, audycje radiowe i programy telewizyjne. Przygotowuje się też specjalne publikacje i albumy dotyczące tamtych zdarzeń.

Kulminacja nastąpi w środę wieczorem.

W dniu rocznicy pierwszy kanał czeskiej telewizji publicznej zaplanował specjalny, kilkugodzinny program, zatytułowany "Sierpniowa noc", z udziałem historyków, polityków i artystów, wśród nich byłego prezydenta Czechosłowacji i Republiki Czeskiej Vaclava Havla, czy syna głównego bohatera "praskiej wiosny" Aleksandra Dubczeka, Petra. Program - jak zapewnia dyrektorka programowa CzT Katerzina Friczova - to największe tegoroczne przedsięwzięcie miejscowej telewizji.

Emitowane będą ponadto filmy dokumentalne, spoczywające jeszcze do niedawna w archiwach czechosłowackich służb bezpieczeństwa.

Czeskie radio publiczne zamierza w tym czasie odtworzyć audycje emitowane w czasie pamiętnej nocy. Rozgłośnia wydała ponadto specjalny album płytowy, na którym zamieszczono słyszane w eterze echa wystrzałów, czy wywiad z ciężko poparzonym Janem Palachem. Palach w styczniu 1969 roku podpalił się w proteście przeciw inwazji wojsk państw bloku wschodniego.

Na płycie znalazła się też relacja z pamiętnego meczu hokejowego między Czechosłowacją a Związkiem Radzieckim z 1969 roku, który reprezentacja CSRS wygrała, co w Pradze wzbudziło ogromną euforię.

Szczytowym punktem praskich obchodów będzie rozgrywająca się wieczorem pod Muzeum Narodowym na Placu Wacława inscenizacja historyczna, w której udział wezmą czołgi i aktorzy przebrani za radzieckich żołnierzy. Samo muzeum zamierza wystawić gazety, ulotki i fotografie z burzliwych wydarzeń sierpniowych.

W czwartek 21 sierpnia prezydent Vaclav Klaus spotka się z żołnierzami, którzy odważyli się sprzeciwić inwazji i okupacji, wbrew rozkazom komunistycznego szefa państwa Ludvika Svobody. Na Hradczanach czeski przywódca wygłosi przemówienie okolicznościowe.

Rozpoczęta w nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 roku operacja "Dunaj", nazywana "braterską pomocą", stanowiła największe manewry wojskowe w Europie od czasu zakończenia drugiej wojny światowej. Do Czechosłowacji wkroczyło wówczas ok. 750 tysięcy żołnierzy, 6300 czołgów, 2000 dział, 550 samolotów bojowych z ZSRR, Polski, NRD, Węgier i Bułgarii.

Inwazja zakończyła "praską wiosnę", czyli próbę demokratyzacji ustroju komunistycznego, nazwaną przez Dubczeka "socjalizmem z ludzką twarzą".

Michał Zabłocki (PAP)

zab/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)