Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czerkawski, Moś i Szczepański honorowymi obywatelami Tychów

0
Podziel się:

Hokeista Mariusz Czerkawski, dyrygent Marek
Moś oraz socjolog prof. Marek S. Szczepański zostali w piątek
honorowymi obywatelami Tychów (Śląskie). Tytuły wręczono podczas
uroczystej sesji Rady Miasta, inaugurującej obchody 75-lecia
nadania Tychom praw miejskich.

Hokeista Mariusz Czerkawski, dyrygent Marek Moś oraz socjolog prof. Marek S. Szczepański zostali w piątek honorowymi obywatelami Tychów (Śląskie). Tytuły wręczono podczas uroczystej sesji Rady Miasta, inaugurującej obchody 75-lecia nadania Tychom praw miejskich.

"Są to osoby, które z miastem są związane, dzięki którym Tychy są znane w kraju i za oceanem i są coraz lepszym miastem. Z okazji 75-lecia Tychów życzyłbym sobie i wszystkim tyszanom, żeby takich ambasadorów naszego miasta było jak najwięcej" - powiedział prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Mariusz Czerkawski to jeden z najwybitniejszych polskich hokeistów. Choć urodził się w Radomsku, to przygodę z łyżwami zaczął w Tychach, jest wychowankiem GKS Tychy. Dzięki dobrym występom w szwedzkiej lidze hokejowej trafił do najlepszej na świecie ligi NHL. W zeszłym roku ogłosił zakończenie kariery sportowej. Ostatni mecz w barwach tyskiego GKS-u rozegra w niedzielę.

Marek Moś to ceniony dyrygent, skrzypek i kameralista. Dyrektor artystyczny i założyciel Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy "AUKSO", zaliczanej do najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych. Moś jest też jest założycielem Kwartetu Śląskiego, z którym występował na prestiżowych festiwalach i najznakomitszych estradach świata. Wykłada również w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Profesor socjologii Marek S. Szczepański jest od lat związany z Uniwersytetem Śląskim, gdzie jest dyrektorem Instytutu Socjologii. Jest też współtwórcą i rektorem Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach. Zajmuje się socjologią zmiany i rozwoju, mniejszości etnicznych, miasta i regionu, edukacji. Znaczna część jego prac poświęcona jest zagadnieniom tożsamości i socjologii regionów, szczególnie problemom Górnego Śląska. Pod jego kierunkiem powstała monografia Tychów.

Piątkowa sesja zainaugurowała imprezy z okazji jubileuszu miasta, które potrwają cały rok. Są wśród nich imprezy kulturalne i naukowe. 1 kwietnia, na jeden dzień, stanowisko prezydenta miasta obejmie tyszanin, który wylicytuje je podczas aukcji na rzecz tyskiego hospicjum im. św. Kaliksta I. Na przełomie maja i czerwca zostaną wykonane zbiorowe zdjęcia mieszkańców Tychów w dwunastu miejscach charakterystycznych dla naszego miasta, z których powstanie kalendarz na 2010 rok.

W konkursie wybrano logo obchodów 75-lecia. Powstaje również plakat okolicznościowy, puzzle ze zdjęciami z Tychów, jubileuszowa strona internetowa oraz kalendarz jubileuszowy i przewodnik tyski, a na imprezach związanych z jubileuszem wybijana będzie moneta okolicznościowa.

Tychy powstały jako niewielka osada rolnicza w pobliżu średniowiecznego szlaku handlowego łączącego Oświęcim z Mikołowem. Pierwszy raz wzmiankowane były w dokumentach historycznych z 1467 roku. Prawa miejskie uzyskały 1 stycznia 1934 roku. Obecnie miasto liczy 127 tys. mieszkańców. (PAP)

lun/ ura/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)