Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czerwony Krzyż: 25 krajów zgodziło się usuwać niewybuchy wojenne

0
Podziel się:

Protokół o eliminacji stref z
niewybuchami wojennymi, który obliguje państwa sygnatariuszy do
usuwania niewybuchów lub przynajmniej finansowania takiej
likwidacji, wszedł w życie w niedzielę - poinformował
Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

Protokół o eliminacji stref z niewybuchami wojennymi, który obliguje państwa sygnatariuszy do usuwania niewybuchów lub przynajmniej finansowania takiej likwidacji, wszedł w życie w niedzielę - poinformował Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

Protokół podpisano 28 listopada 2003 roku. Został ratyfikowany przez 25 państw, o pięć więcej niż potrzeba do wejścia dokumentu w życie.

Niebezpieczne pozostałości wojny rokrocznie zabijają wiele tysięcy osób.

Protokół nr 5 w sprawie niewybuchów wojennych jest pierwszym prawnie wiążącym traktatem rozbrojeniowym przyjętym przez ONZ od czasu uchwalenia dokumentu o minach przeciwpiechotnych z 1996 roku. Zobowiązuje on wszystkie państwa sygnatariuszy do "sygnalizowania, usuwania, oddalania lub niszczenia niewybuchów wojennych, znajdujących się na danym terytorium lub będących pod jego kontrolą".

"Wszystkie wielkie potęgi militarne brały udział w negocjacjach i przyjmowaniu ostatecznego tekstu dokumentu" - napisał w komunikacie Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, podczas gdy ani USA, ani Chiny, ani Rosja nie figurują wśród sygnatariuszy.

Kraje strony protokołu to: Albania, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Holandia, Indie, Liberia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Nikaragua, Norwegia, Salwador, Sierra Leone, Słowacja, Szwecja, Szwajcaria, Tadżykistan, Ukraina i Watykan. (PAP)

cyk/ ro/ 1548

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)