Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czerwony Krzyż potępia przemoc wobec personelu medycznego

0
Podziel się:

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) potępił w środę przemoc
wobec personelu medycznego pracującego w strefach konfliktów. Przemoc ta pozbawia miliony ludzi
opieki medycznej w chwili, kiedy jest ona najbardziej potrzebna - napisano w raporcie MKCK.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) potępił w środę przemoc wobec personelu medycznego pracującego w strefach konfliktów. Przemoc ta pozbawia miliony ludzi opieki medycznej w chwili, kiedy jest ona najbardziej potrzebna - napisano w raporcie MKCK.

Dyrektor generalny MKCK Yves Daccord podkreślił na konferencji prasowej w Genewie, że przemoc dotykająca pracowników służby zdrowia w rejonach konfliktów "jest jednym z najpilniejszych wyzwań humanitarnych dzisiaj, a jednak niezauważanym".

Dodał, że "przemoc wobec struktur medycznych i personelu ochrony zdrowia nie ustaje". "Jest to kwestia życia lub śmierci" - oświadczył Daccord, gdyż "ludzkie koszty, które przemoc ta generuje, są kolosalne".

Z raportu MKCK wynika, że często ranni cywile umierają wskutek obrażeń, ponieważ nie otrzymują na czas pomocy medycznej.

Z kolei chirurg Robin Coupland, który przez siedem lat pracował jako przedstawiciel Czerwonego Krzyża w krajach ogarniętych wojną, ocenia, że można byłoby ocalić od śmierci miliony ludzkich istnień, gdyby powszechniej szanowano pracowników służby zdrowia.

Lekarz, który kierował badaniami w 16 krajach, ocenia, że "najbardziej szokujące jest to, że wielka liczba osób rannych w wybuchach bomb przydrożnych lub podczas ostrzału umiera, ponieważ karetki pogotowia nie mogą dojechać z pomocą, albo personel medyczny nie może pełnić swoich obowiązków, gdyż szpitale są celem ataków".

Raport MKCK zwraca uwagę zwłaszcza na śmierć w 2009 roku w wybuchu bomby w Mogadiszu ponad 20 osób, w większości studentów i absolwentów medycyny. Atak ten pociągnął za sobą nie tylko przedwczesną śmierć młodych medyków, ale również pozbawia kilkadziesiąt tysięcy ludzi możliwości otrzymania opieki zdrowotnej w kolejnych latach - ocenił doktor Coupland.

Dokument MKCK przypomina też sprawę ostrzeliwanych na Sri Lance i w Somalii szpitali, karetek pogotowia w Libii, członków personelu medycznego zabitych w Kolumbii i rannych przetrzymywanych godzinami w kolejkach pojazdów na punktach kontrolnych w Afganistanie.

MKCK zaapelował o "poszanowanie prawa i podjęcie stosownych działań przez państwa, siły zbrojne i podmioty niepaństwowe". (PAP)

klm/ ap/

9558182

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)