Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Część księgozbioru Jana Nowaka Jeziorańskiego trafiła do Tarnobrzega

0
Podziel się:

Ponad 800 książek, encyklopedii i albumów z księgozbioru Jana Nowaka
Jeziorańskiego trafiło do biblioteki Muzeum Historycznego w Tarnobrzegu (Podkarpackie) -
poinformowała w piątek zastępca dyrektora muzeum Aleksandra Janas.

*Ponad 800 książek, encyklopedii i albumów z księgozbioru Jana Nowaka Jeziorańskiego trafiło do biblioteki Muzeum Historycznego w Tarnobrzegu (Podkarpackie) - poinformowała w piątek zastępca dyrektora muzeum Aleksandra Janas. *

Zbiory muzeum podarował Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu.

"Są to głównie publikacje dotyczące historii Polski, historii sztuki, varsaviana, encyklopedyczne wydawnictwa amerykańskie oraz wydawnictwa tzw. drugiego obiegu. Były gromadzone przez wiele lat przez słynnego +kuriera z Warszawy+, a potem wieloletniego dyrektora sekcji polskiej Radia Wolna Europa" - powiedziała Janas.

Ok. 100 pozycji z księgozbioru można już oglądać na otwartej wystawie. Ekspozycja "Z księgozbioru Jana Nowaka Jeziorańskiego" będzie czynna do końca kwietnia.

Zdzisław Jeziorański (Jan Nowak to jeden z pseudonimów okupacyjnych) urodził się w 1913 roku w Warszawie. Brał udział w kampanii wrześniowej, potem zaangażował się w działalność konspiracyjną - był członkiem Związku Walki Zbrojnej i żołnierzem Armii Krajowej. Uczestniczył m.in. w Akcji "N", w ramach której kolportowano wśród Niemców antyhitlerowskie materiały propagandowe w języku niemieckim. Odbył pięć wypraw na trasie Warszawa-Londyn, jako kurier Komendanta Głównego AK i jego łącznik z rządem polskim w Londynie. Walczył w Powstaniu Warszawskim.

Po wojnie pozostał za granicą. Od 1948 roku pracował w Radiu BBC. 3 maja 1952 roku poprowadził pierwszą audycję RWE w języku polskim. Dyrektorem sekcji polskiej RWE był do 1976 roku. Następnie zamieszkał w USA, gdzie był rzecznikiem spraw polskich. Swoje przeżycia wojenne opisał w słynnej książce "Kurier z Warszawy". Na stałe powrócił do Polski w 2002 roku, zmarł trzy lata później.(PAP)

kyc/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)