Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Części Hamasu nie podoba się plan wymiany Szalita na Palestyńczyków

0
Podziel się:

Część przedstawicieli radykalnego palestyńskiego Hamasu skrytykowała
w czwartek plan wymiany przetrzymywanego izraelskiego żołnierza Gilada Szalita na 1027
palestyńskich więźniów, bo nie uwzględnia on kluczowych członków ruchu - podał "Jerusalem Post".

Część przedstawicieli radykalnego palestyńskiego Hamasu skrytykowała w czwartek plan wymiany przetrzymywanego izraelskiego żołnierza Gilada Szalita na 1027 palestyńskich więźniów, bo nie uwzględnia on kluczowych członków ruchu - podał "Jerusalem Post".

Według "Jerusalem Post", które powołuje się na Izraelskie Radio, członkowie Hamasu nie chcieli zgodzić się na wymianę, bo nie obejmuje ona ważnych przedstawicieli ruchu, w tym Marwana Bargutiego, Ahmada Saadata i ludzi ze zbrojnego ramienia Hamasu. Wszyscy brali udział w zamachach na Izraelczyków lub mieli powiązania z grupami, które ich dokonywały - przypomina gazeta.

Marwan Barguti odegrał znaczącą rolę w obu intifadach - antyizraelskich powstaniach z 1987 i 2000 r. Saadat to sekretarz generalny Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny.

Władze izraelskie nie zgodziły się uwolnić Bargutiego i Saadata, bo wtedy porozumienie byłoby odbierane jako zwycięstwo Hamasu - ocenił jeden z członków ruchu, cytowany przez egipską gazetę "Al-Ahram".

Według źródła z Egiptu, który prowadził negocjacje między Izraelem a Hamasem, zanim osiągnięto porozumienie, przedstawiono ponad 20 propozycji umowy. Kością niezgody w rozmowach była grupa zaledwie kilkudziesięciu z ponad 1000 palestyńskich więźniów, którzy na mocy umowy mają wyjść na wolność. Zdaniem informatora, "Hamas osiągnął realizację 60 proc. swoich postulatów".

W ramach porozumienia wymiana ma się odbyć w dwóch etapach. 450 Palestyńczyków oraz 27 Palestynek zostanie uwolnionych w zamian za Szalita, a zwolnienie pozostałych 550 więźniów ma nastąpić już po powrocie Szalita do domu.

Szalit, kapral armii izraelskiej, został uprowadzony 25 czerwca 2006 r. w wyniku ataku palestyńskich bojowników na posterunek armii izraelskiej w pobliżu Kerem Szalom, niedaleko granicy ze Strefą Gazy. (PAP)

akl/ mc/

int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)