Notowania

casa
27.09.2010 13:50

Czesi dwukrotnie przepłacili za samoloty CASA

Taką tezę stawia czeski tygodnik Respekt.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ministerstwo obrony Republiki Czeskiej przepłaciło za zakup samolotów transportowych CASA hiszpańskiej produkcji - napisał w poniedziałek czeski tygodnik _ Respekt _.

Według czasopisma choć w ofercie przedstawiono cenę 2,7 mld koron (ok. 110 mln euro), w chwili podpisania kontraktu umowa opiewała na sumę niemal dwukrotnie wyższą.

_ Respekt _ tłumaczy, że bezprzetargową umowę nieoficjalnie wynegocjowano już w 2007 roku. W rozmowach uczestniczyli wiceministrowie obrony Jan Fulik i Martin Bartak, lobbysta Marek Dalik, a także czeska firma Omnipol pośrednicząca w handlu uzbrojeniem.

Właśnie to przedsiębiorstwo miało później za kontrakt pobrać prowizję w wysokościo 890 mld koron (36 mln euro) - podaje _ Respekt _. Omnipol ponadto bez przetargu uzyskał trzyletnią umowę na serwisowanie samolotów. Tygodnik przy tym zauważa, że producent na sprzedane maszyny daje dwuletnią gwarancję i w tym okresie dokonuje wszystkich napraw za darmo.

Według informacji _ Respektu _ podczas gdy w trakcie negocjacji ustalono cenę czterych samolotów na 2,7 mld koron (ok. 110 mln euro), to na podpisywanej w maju 2009 roku umowie figurowała kwota 3,5 mld koron (ponad 142 mln euro). Ponadto do kontraktu wszedł zapis o wymianie jednego z transportowców na pięć czeskich lekkich bojowych samolotów odrzutowych Aero L-159 ALCA. _ Respekt _ jedną taką maszynę wycenia na ok. 50 mln euro. Cały kontrakt zatem, wraz z serwisem - szacuje tygodnik - ostatecznie wyniósł ponad 5 mld koron (ponad 203 mln euro).

Tygodnik przyznaje, że - zdaniem wiceministra Fulika - w końcowej cenie uwzględniono dostawy sprzętu dla obsługi naziemnej, części zamienne i symulator lotu. Jednak zdaniem ekspertów, na których powołuje się _ Respekt _, nie mogło to zwiększyć ceny jednego samolotu o więcej niż pół miliarda koron.

Wysokość prowizji, jaką pobrał Omnipol, stanowi tajemnicę handlową. Cytowany przez tygodnik Jaroslav Sztefec z czeskiej Komisji Nadzoru Handlu, czuwającej także nad zamówieniami uzbrojenia dla armii, powiedział _ Respektowi _, że zwróci się w tej sprawie do sądu. Jego zdaniem marża za pośrednictwo jest _ nieprawdopodobnie wysoka _.

Omnipol twierdzi, że jego prowizja wynosi 4 proc. od transakcji. Nie podał jednak, ile zyskał na kontrakcie na samoloty CASA.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t17612.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dymisja;za;katastrofe;samolotu;casa,128,0,325760.html) Dymisja za katastrofę samolotu CASA? Minister Obrony Narodowej chce odwołać dowódcę Sił Powietrznych.
Tagi: casa, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz