Notowania

czechy
04.08.2010 19:34

Czeski rząd zatwierdził tekst expose premiera Neczasa

Najważniejszym punktem programu są oszczędności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Jones, Ph.D./CC/Flickr)

Opozycja już krytykuje tekst expose i zapowiada sprzeciw w czasie głosowania nad wotum zaufania. PremierPetr Neczas *przemówienie wygłosi we wtorek. *

Większość wystąpienia programowego pokrywa się z treścią umowy koalicyjnej, zawartej przed miesiącem przez przedstawicieli Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), ugrupowania Tradycja Odpowiedzialność Prosperity 09 (TOP 09) oraz ruchu Sprawy Publiczne (VV). Najważniejszym punktem programu wciąż są oszczędności i obniżka długu państwa.

44-stronnicowy dokument zawiera także zapowiedź reform: finansów publicznych, systemu emerytalnego, służby zdrowia i szkolnictwa wyższego. Rząd chce ponadto koncentrować swe wysiłki na walce z korupcją i promować przejrzystość w zamówieniach publicznych.

Z przemówieniem programowym zgodzili się wszyscy członkowie gabinetu. W ostatniej chwili rząd dorzucił do tekstu punkt mówiący o uznaniu dla antykomunistycznego ruchu oporu, a także dla walki z komunizmem. Zapis dodano do expose po tym, gdy premier Neczas, a także dwaj wicepremierzy - Karel Schwarzenberg i Radek John - wrócili z Podiebrad z pogrzebu członka powojennej bojówki antykomunistycznej braci Maszinów, Milana Paumera.

Największa partia opozycji, Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CzSSD) sceptycznie odniosła się do programu rządu. Jej szef Bohuslav Sobotka podkreślał w rozmowie z czeskim radiem publicznym, że wiele tych reform obiecywał jeszcze rząd Mirka Topolanka, jednak później ich nie zrealizował. Lewica zwraca także uwagę, że nie ma w treści expose ani słowa o wzroście gospodarczym czy zatrudnieniu.

_ - Oszczędności, będące treścią tego expose, uderzają nierównomiernie w pojedyncze grupy społeczne. Najbardziej poszkodowane będą rodziny z dziećmi, seniorzy, ludzie chorzy, czy też pracownicy sektora publicznego _ - powiedział lider socjaldemokratów. Wotum zaufania nie zamierzają udzielić rządowi Neczasa także komuniści.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Czesi też nie spieszą się do strefy euro ]( http://www.money.pl/gielda/komentarze/artykul/czesi;tez;nie;spiesza;sie;do;strefy;euro,160,0,649888.html )
* [ Neczas szefem nowego czeskiego rządu ]( http://news.money.pl/artykul/neczas;szefem;nowego;czeskiego;rzadu,31,0,643359.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: czechy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz