Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Częstochowa: Filmy i programy telewizyjne z 9 krajów na festiwalu polonijnym

0
Podziel się

Ósma edycja Polonijnego Festiwalu Multimedialnego "Polskie Ojczyzny
2013" rozpoczęła się w piątek w Częstochowie. Prezentowane są na nim filmy, programy telewizyjne i
radiowe, których tematem są dokonania i doświadczenia Polaków w różnych krajach.

bErmQSCZ

Ósma edycja Polonijnego Festiwalu Multimedialnego "Polskie Ojczyzny 2013" rozpoczęła się w piątek w Częstochowie. Prezentowane są na nim filmy, programy telewizyjne i radiowe, których tematem są dokonania i doświadczenia Polaków w różnych krajach.

Na festiwal zgłoszono blisko 100 prac, w tym 73 filmy i programy telewizyjne, 16 programów radiowych i 12 programów multimedialnych z USA, Kanady, Australii, Czech, Danii, Łotwy, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Polski.

Festiwal - jak informują organizatorzy - promuje produkcje, których tematem są dokonania rodaków za granicą, m.in. w dziedzinie kultury. Rolą imprezy jest również ukazanie działań Polonii i Polaków za granicą na rzecz podtrzymywania tożsamości narodowej, kultywowania języka, kultury i tradycji.

bErmQSDb

"Festiwal organizowany jest w ramach Międzynarodowego Kongresu Polonii, który poświęcony jest w tym roku w szczególności polonii australijskiej oraz jej wybitnemu przedstawicielowi odkrywcy i podróżnikowi Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu. Tematem kongresu będzie również współczesna migracja Polaków w świecie, dlatego na festiwalu nie zabraknie produkcji poświęconych doświadczeniom Polaków na obczyźnie" - powiedziała PAP w piątek rzeczniczka ósmej edycji Polonijnego Festiwalu Multimedialnego "Polskie Ojczyzny 2013" Agnieszka Ciesielska.

Ciesielska dodała, że w programie tegorocznego przeglądu festiwalowego znalazł się m.in. film poświęcony podróżnikowi, pt. "Humanitarne czyny Edmunda Strzeleckiego w Irlandii".

Organizatorami festiwalu są m.in. Akademia Polonijna w Częstochowie, Fundacja Polska-Europa-Polonia z Warszawy, Światowe Stowarzyszenie Dziedzictwa Kulturowego Polonii.

W sobotę zostaną wręczone festiwalowe nagrody, m.in. w kategoriach: film dokumentalny, program TV i edukacyjny, film fabularny i dokument fabularyzowany, program radiowy, multimedia. Kongres Polonii potrwa do niedzieli.(PAP)

bErmQSDh

ktp/ ls/

bErmQSDC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)