Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Częstochowa: VI Przegląd Przedstawień Istotnych "Przez Dotyk"

0
Podziel się:

Samotność jest hasłem tegorocznego VI Międzynarodowego Przeglądu
Przedstawień Istotnych "Przez Dotyk" organizowanego przez Teatr im. Adama Mickiewicza w
Częstochowie. W ramach imprezy zaprezentowanych zostanie osiem spektakli.

*Samotność jest hasłem tegorocznego VI Międzynarodowego Przeglądu Przedstawień Istotnych "Przez Dotyk" organizowanego przez Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. W ramach imprezy zaprezentowanych zostanie osiem spektakli. *

Dyrektor częstochowskiego teatru Robert Dorosławski powiedział w środę PAP, że każdego roku przy doborze spektakli kierują się konkretnym hasłem. Podczas szóstej edycji Przeglądu Przedstawień Istotnych "Przez Dotyk" na deskach teatru zostaną zaprezentowane spektakle poruszające tematykę samotności.

"Wymyśliliśmy ten projekt z Piotrem Machalicą sześć lat temu. Od początku założyliśmy sobie, że nie będziemy się ścigać z ogólnopolskimi festiwalami, które promują kulturę europejską i polską, bo daleko nam do budżetów i ambicji takich festiwali. Nasz przegląd ma znacznie skromniejsze zadanie. My chcemy pokazywać repertuar, który jest naszym autorskim wyborem, troszkę subiektywnym, ale mającym zaprezentować kilka ważnych i istotnych spektakli" - powiedział PAP Dorosławski.

Dodał, że spektakle, które prezentowane są podczas Przeglądu Przedstawień Istotnych "Przez Dotyk" dotykają najczęściej spraw aktualnie ważnych. "Chodzi nam o to, żeby zaprezentować działania sceniczne, które nie pozostawiają nas obojętnymi, zostawiają w nas jakiś ślad" - powiedział Dorosławski.

Przegląd zostanie zainaugurowany najnowszym spektaklem częstochowskiego teatru, "Być jak Kazimierz Deyna", będącego opowieścią o trzydziestolatku, który urodził się w dniu, w którym Kazimierz Deyna strzelił pamiętnego gola w meczu z Portugalią w 1977 roku. Częstochowski spektakl wyreżyserował Gabriel Gietzky, autorem sztuki jest młody dramaturg Radosław Paczocha.

Uczestnicy Przeglądu będą mieli okazję także obejrzeć "czarną komedię kryminalną" pt. "Korzeniec" w reżyserii Remigiusza Brzyka, zrealizowaną w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu oraz sztukę "Spotkanie" w reżyserii Doroty Landowskiej i Joanny Szczepkowskiej, której fabuła jest oparta na konfrontacji dwóch kobiet, które łączy miłość do jednego mężczyzny.

Na deskach częstochowskiego teatru wystąpią także aktorzy z Schauspielhaus z Grazu w Austrii. Pokażą spektakl pt. "Werther" na motywach "Cierpień młodego Wertera" Johanna Wolfganga Goethego.

Na zakończenie przeglądu zaprezentowany zostanie "Seks dla opornych" w reżyserii Krystyny Jandy, który powstał w koprodukcji Teatru Polonia w Warszawie i Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

W trakcie rozpoczynającej się w niedzielę imprezy odbędą się także cztery koncerty, w tym m.in. recital pt. "Layla. New Yiddish Songs" w wykonaniu Andre Ochodlo&Odem's Trio. Z kolei muzycy tworzący zespół pod nazwą Projekt Volodia zaprezentują ballady legendarnego barda Włodzimierza Wysockiego. Ich koncert ma być "unikatowym połączeniem twórczości Włodzimierza Wysockiego z brzmieniem Toma Waitsa".

Przegląd zjawisk teatralnych ostatnich lat, tematów, konwencji i form jest organizowany od 2007 roku. Każdego roku na deskach częstochowskiego teatru można oglądać najciekawsze spektakle polskiej sceny z ubiegłego sezonu. W 2011 r. były to m.in. "Rozmowy z Piotrem" w reżyserii i z udziałem Jana Nowickiego, czy Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza z Zakopanego spektakl pt. "Witkacy - Appendix". Oprócz teatrów z kraju, ze spektaklami przyjeżdżały także grupy zagraniczne, m.in. z Czech i USA.

Każdego roku przy doborze spektakli częstochowski teatr kieruje się inną tematyką. Jak dotąd przeglądy były organizowane m.in. pod hasłami przewodnimi - "inni", "pogubieni" a także poruszały zagadnienia szeroko rozumianej tolerancji, relacji dziecko-dorosły.

Tegoroczny Przegląd rozpoczyna się w niedzielę, potrwa do 28 października.(PAP)

ktp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)