Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czterech podejrzanych w śledztwie dotyczącym upadłości spółki Campus

0
Podziel się

Cztery osoby usłyszały dotychczas zarzuty w prowadzonym przez Prokuraturę
Okręgową w Koszalinie (Zachodniopomorskie) śledztwie dotyczącym upadłości spółki Campus, której
prezesem przez kilka lat był eurodeputowany Krzysztof Lisek (PO).

bEhaHuwR

*Cztery osoby usłyszały dotychczas zarzuty w prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Koszalinie (Zachodniopomorskie) śledztwie dotyczącym upadłości spółki Campus, której prezesem przez kilka lat był eurodeputowany Krzysztof Lisek (PO). *

Rzecznik prokuratury Ryszard Gąsiorowski powiedział w środę PAP, że podejrzani to byli członkowie zarządu Campusa. Śledczy zarzucają im, że nie złożyli w odpowiednim terminie do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Jest to zarzut z części karnej Kodeksu spółek handlowych. Grozi za to grzywna, ograniczenie wolności lub do roku więzienia.

"Podejrzani odmówili składania wyjaśnień. Nie zastosowano wobec nich żadnych środków zapobiegawczych" - powiedział PAP prokurator Gąsiorowski.

bEhaHuwT

Na przesłuchanie w charakterze podejrzanego czeka jeszcze jeden z członków dawnego zarządu Campusa. Dotychczas nie udało się wykonać tej czynności z powodu jego choroby. Zarzuty prokuratura chce też przedstawić eurodeptowanemu Krzysztofowi Liskowi, o czym informował tygodnik "Wprost".

Wniosek o uchylenie Liskowi immunitetu wysłano do Parlamentu Europejskiego już 5 listopada br.

W wydanym we wtorek oświadczeniu Lisek napisał, że choć "nie zna żadnych szczegółów prowadzonej sprawy", to "stawi się do pełnej dyspozycji Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego".

W oświadczeniu eurodeputowany dodał, że jest "całkowicie przekonany, że postępowanie zakończy się wyjaśnieniem sprawy i potwierdzeniem jego niewinności".

bEhaHuwZ

Z oświadczenia Liska wynika, iż był on prezesem spółki Campus w latach 1998-2005. Zaś w ostatnim okresie urzędowania "skupiał się na ratowaniu przedsiębiorstwa będącego w kryzysie spowodowanym obiektywnymi uwarunkowaniami na rynku turystycznym".

Ze stanowiska prezesa spółki Campus Lisek zrezygnował po wybraniu go w 2005 r. na posła do Sejmu.

Śledztwo dotyczące upadłości Campusa koszalińska prokuratura prowadzi od lipca br. Wcześniej sprawą zajmowała się elbląska prokuratura.

Upadłość spółki Campus ogłoszono w 2008 r. Wniosek w sądzie gospodarczym zarząd firmy złożył pod koniec 2007 r. Jednak według powołanego przez prokuraturę biegłego Campus był niewypłacalny już wiosną 2005 r. i wówczas zarząd spółki powinien wnioskować o upadłość.

bEhaHuxa

Jednym z badanych w koszalińskim śledztwie wątków są dwie umowy z początku 2005 r., zawarte przez Campus i Stowarzyszenie Kart Młodzieżowych, którym również kierował Krzysztof Lisek. Na ich mocy Stowarzyszenie pożyczyło Campusowi 1,9 mln zł - jedna umowa pożyczki opiewała na 400 tys. zł, druga na 1,5 mln zł.(PAP)

sibi/ bno/ jbr/

bEhaHuxu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)