Notowania

jemen
21.02.2013 15:54

Czterech zabitych w Jemenie. 40 rannych podczas demonstracji na południu

Dziesiątki ludzi, którzy demonstrowali przeciwko generałowi Abd ar-Rab Mansurowi al-Hadiemi w rocznicę wybrania go na prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Co najmniej cztery osoby zginęły, a 40 zostało rannych w czwartek na południu Jemenu, kiedy siły bezpieczeństwa otworzyły ogień, by rozpędzić demonstrację zorganizowaną przez separatystów w Adenie - poinformowały miejscowe źródła medyczne.

Według świadków siły bezpieczeństwa ostrzelały dziesiątki ludzi, którzy demonstrowali przeciwko generałowi Abd ar-Rab Mansurowi al-Hadiemi w rocznicę wybrania go na prezydenta. Świadkowie i służby medyczne podają, że zginęło czterech mężczyzn.

Miejscowe władze poinformowały z kolei, że zginęła jedna osoba; nie podały żadnych szczegółów dotyczących wydarzeń.

Jemen Północny i Południowy zjednoczyły się w 1990 roku, kiedy rozpad bloku socjalistycznego spowodował upadek gospodarczy komunistycznego Południa. Jednak już w 1994 r. podjęto próbę odłączenia południowej części kraju, co doprowadziło do wojny domowej wygranej przez Północ.

Prezydent Hadi objął stanowisko w lutym 2012 roku po fali masowych demonstracji, które doprowadziły do ustąpienia jego poprzednika Alego Abd Allaha Salaha, wieloletniego dyktatora kraju. Salah zrzekł się władzy dzięki porozumieniu, w którym mediacje prowadzili sąsiedzi Jemenu z Zatoki Perskiej.

Masowe protesty i zmiana władzy spowodowały, że w najuboższym kraju świata arabskiego wciąż dochodzi do niepokojów społecznych. Sytuację wykorzystuje jedno z najbardziej aktywnych skrzydeł światowej siatki terrorystycznej - Al-Kaida na Półwyspie Arabskim.

Odradzają się również tendencje separatystyczne na południu kraju. Jego mieszkańcy od dawna skarżą się na dyskryminację, a separatyści pragną utworzenia niezależnego od Północy państwa socjalnego.

Zebrali się oni w czwartek w portowym Adenie, dawnej stolicy Jemenu Południowego, by zaprotestować przeciwko obchodzonym przez zwolenników obecnego prezydenta uroczystościom z okazji rocznicy jego dojścia do władzy.

Według świadków wojsko rozmieściło wozy opancerzone w dwóch dzielnicach, w których doszło do protestów - Chor al-Maksar and Crater.

Czytaj więcej o sytuacji w Jemenie w Money.pl
Bombowiec spadł na dzielnicę mieszkalną Przyczyny katastrofy nie są na razie znane. Telewizja Al-Arabija twierdzi, że eksplodował jeden z dwóch pocisków rakietowych, w które uzbrojony był ten samolot.
Cios w Al-Kaidę. Straciła jednego z szefów Al-Szehri został postrzelony podczas operacji jemeńskich sił bezpieczeństwa w prowincji (muhafazie) Sada na północy Jemenu. Saudyjczyk zapadł w śpiączkę i zmarł.
Tagi: jemen, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz