Notowania

prokuratura
29.05.2009 15:19

Czuma: prokuratura uzgadnia terminy przesłuchań z posłami

(dochodzi inf. z płockiej prokuratury okręgowej)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodzi inf. z płockiej prokuratury okręgowej)

29.5.Warszawa/Płock (PAP) - Prokuratura uzgadnia terminy przesłuchań z posłami i senatorami, a nie wzywa ich na z góry narzucone terminy - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Andrzej Czuma (PO).

Minister odniósł się w ten sposób do zarzutów posła PiS i kandydata tej partii w eurowyborach Zbigniewa Ziobry, który wielokrotnie skarżył się, że musi stawiać się w prokuraturze w czasie kampanii wyborczej.

W środę Ziobro chciał spotkać się z premierem Donaldem Tuskiem, aby zaprosić go do debaty o tym, czy PO wykorzystuje wymiar sprawiedliwości do walki z opozycją. Ziobro podkreślił wówczas w rozmowie z dziennikarzami, że na ostatnie dni kampanii wyborczej otrzymał pięć wezwań z prokuratury na przesłuchania. "Publicznie odmawiam stawiennictwa w prokuraturze przed 7 czerwca. Protestuję w ten sposób przeciwko uniemożliwianiu mi spotkań z wyborcami" - napisał w liście skierowanym do premiera.

"Ziobro wie dobrze, i ja wiem dobrze, i każdy człowiek z tego środowiska wie dobrze, że prokuratura wzywa na przesłuchania posłów i senatorów w terminach tylko i wyłącznie uzgodnionych z posłem i senatorem. Zawsze to robiła" - zapewniał w piątek Czuma w radiowych Sygnałach Dnia.

Dodał, że poseł lub senator "nigdy nie dostaje kategorycznych wezwań na ten i ten dzień", a jedynie "prośbę o to, aby ustalić termin przesłuchania".

Czuma podkreślił, że Ziobro "zawsze się może zwrócić do prokuratora, powiedzieć +ja w tej chwili mam kampanię, proszę mnie przesłuchać po 7 czerwca (termin wyborów do PE - PAP)+ i każdy prokurator absolutnie się na to zgodzi".

Jako powód specjalnego traktowania parlamentarzystów przez prokuraturę Czuma podał chroniący ich immunitet.

Minister zapewnił, że prokuratura "z pewnością próbowała" ustalić termin przesłuchania z Ziobrą. "Oczywiście, nie w nieskończoność" - dodał. Czuma podkreślił też, że nie zna szczegółów umowy prokuratury z Ziobrą.

W opinii Czumy "Ziobro chciałby bardzo zwrócić uwagę na siebie przyszłego elektoratu i jest to jego prawo, tylko niepotrzebnie miesza do tego prokuraturę".

Jak poinformowała PAP w piątek rzeczniczka płockiej prokuratury okręgowej Iwona Śmigielska-Kowalska, do prokuratury wpłynął wniosek Ziobry o przełożenie planowanego na 3 czerwca przesłuchania b. ministra sprawiedliwości jako świadka w śledztwie, dotyczącym domniemanych nacisków na prokuratorów. Nowego terminu jeszcze nie wyznaczono. "Na chwilę obecną trudno jest powiedzieć, jaki będzie nowy termin" - przyznała Śmigielska- Kowalska.

Ziobro uzasadnił wniosek o przełożenie terminu przesłuchania przede wszystkim obowiązkami związanymi z jego udziałem w spotkaniach przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - Ziobro otwiera listę PiS w Małopolsce.

W sprawie domniemanych nacisków na prokuratorów Ziobro zeznawał w płockiej Prokuraturze Okręgowej przez prawie osiem godzin 30 kwietnia. Przesłuchanie prowadzono z udziałem jednej z sześciu osób, które w śledztwie tym uzyskały status pokrzywdzonych. Wyznaczenie nowej daty przesłuchania może zależeć także od dodatkowych ustaleń z tą osobą w sprawie terminu.(PAP)

ral/ mb/ pz/ gma/

Tagi: prokuratura, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz