Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dąbkowska-Cichocka i Pilch rezygnują z członkostwa w klubie PiS

0
Podziel się:

#
dochodzą wypowiedzi polityków PiS po spotkaniu z prezesem partii
#

# dochodzą wypowiedzi polityków PiS po spotkaniu z prezesem partii #

22.11. Warszawa (PAP) - Lena Dąbkowska-Cichocka i Jacek Pilch zrezygnowali w poniedziałek z członkostwa w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości. Władze partii spotkały się tego samego dnia, ale - jak to określił szef klubu PiS Mariusz Błaszczak - nie na posiedzeniu władz statutowych, lecz na "naradzie" .

Dąbkowska-Cichocka, tłumacząc powody swej rezygnacji, powiedziała PAP, że decyzja i sposób wykluczenia z partii Elżbiety Jakubiak są dla niej niezrozumiałe i niesprawiedliwe. Z kolei Pilch poinformował PAP, że wystąpił z PiS w związku z wykluczeniem z tej partii Jakubiak i Joanny Kluzik-Rostkowskiej.

Dąbkowska-Cichocka nie należała do partii PiS. Jest wśród założycieli stowarzyszenia "Polska jest najważniejsza", powołanego m.in. przez wykluczone z PiS Jakubiak i Kluzik-Rostkowską, a także Pawła Poncyljusza, Adama Bielana i Michała Kamińskiego, którzy sami w sobotę zrezygnowali z członkostwa w partii.

Dąbkowska-Cichocka rezygnację z członkostwa w klubie PiS przekazała w poniedziałek szefowi klubu Mariuszowi Błaszczakowi. Jak powiedziała, poinformowała o swojej decyzji także prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, któremu podziękowała za współpracę.

Posłanka podkreśliła, że jest to dla niej trudna decyzja. "W wielu kwestiach wspieram i będę wspierać działalność Prawa i Sprawiedliwości" - zapowiedziała.

Dąbkowska-Cichocka dodała, że jeśli w Sejmie powstanie nowy klub, to do niego wstąpi. "Myślę, że w grupie jest łatwiej pracować niż posłom niezrzeszonym" - oceniła.

Pilch podkreślił, że o swej rezygnacji z członkostwa w partii poinformował tego dnia listownie Jarosława Kaczyńskiego.

Poseł uzasadnił swą decyzję m.in. wykluczeniem z PiS posłanek: Jakubiak i Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Dodał też, że nie mógł się zgodzić z proponowanym przez PiS językiem debaty publicznej. "Czułem, że to nie jest ta sama partia, w której byłem przez osiem lat" - powiedział.

Pilch dodał, że na jego decyzji zaważyła też sprawa rejestracji list kandydatów partii do Rady Powiatu Tarnowskiego. Pod koniec października pięć osób, w tym m.in. Pilch, zawiadomiło tarnowską prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy rejestracji tych list.

Prawo miała złamać - według autorów zawiadomienia - pełnomocnik Komitetu Wyborczego PiS dla powiatu tarnowskiego Lucyna Malec poprzez wykreślenie części kandydatów i wpisanie w ich miejsce innych nazwisk. Na liście nie znalazł się m.in. starosta tarnowski Mieczysław Kras, jest natomiast córka pełnomocnik.

Mariusz Błaszczak powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że decyzja Dąbkowskiej-Cichockiej nie jest dla niego zaskoczeniem, nie spodziewa się też, aby kolejne osoby opuszczały klub.

Zdaniem Błaszczaka grupa związana ze stowarzyszeniem "Polska jest najważniejsza" będzie pełniła "rolę przystawki PO". "Taka rola, jaką zdaje się fundować premier Donald Tusk tej grupie, jest rolą bezproduktywną. Z jednej strony taką przystawką miałby być Palikot, z drugiej strony będzie nią stowarzyszenie. To nie ma sensu. To w dalszej perspektywie prowadzi na margines polityczny" - ocenił szef klubu PiS.

Z informacji PAP uzyskanych od osób związanych z kierownictwem stowarzyszenia "Polska jest najważniejsza" wynika, że we wtorek kolejni posłowie PiS mają podjąć decyzję o opuszczeniu partii.

Wśród posłów, którzy mogą we wtorek opuścić PiS, rozmówcy PAP ze stowarzyszenia wymieniają m.in. Adama Gawędę i Zbysława Owczarskiego.

Gawęda i Owczarski poinformowali w poniedziałek PAP, że we wtorek ogłoszą, czy opuszczają PiS, czy pozostają w partii. We wtorek rozpoczyna się posiedzenie Sejmu.

"Jutro będę w Sejmie, ogłoszę decyzję. Podjąłem ją już w duchu" - powiedział PAP Owczarski. Również Gawęda zapowiedział, że we wtorek w godzinach popołudniowych podejmie decyzję. "Analizuję sytuację. Prowadzę rozmowy w tej sprawie" - dodał. "Nie byłem przygotowany, że tak poważne decyzje w pierwszej kadencji będę musiał podejmować. Muszę je jednak podjąć" - podkreślił Gawęda.

Jakubiak, pytana przez PAP, czy w środę w Sejmie powstanie nowy klub parlamentarny na bazie stowarzyszenia "Polska jest najważniejsza" (do tego potrzeba minimum 15 osób), odpowiedziała: "Nie chcę zdradzać planów politycznych. Wiem, że są wielkie oczekiwania. Chcemy zrealizować własny scenariusz. Będziemy działać tak, jak podpowiada nam doświadczenie polityczne".

Posłanka poinformowała, że pod deklaracją, umieszczoną na stronie internetowej stowarzyszenia, podpisało się - jak dotąd - ponad 3,5 tys. osób.

Jakubiak zarzuciła kierownictwu PiS złą strategię w kampanii samorządowej, co - jej zdaniem - przełożyło się na wynik, który nazwała "dojmującą porażką". "To była zła strategia. Odpowiada za nią Komitet Polityczny PiS" - powiedziała Jakubiak.

PiS rozważa z kolei wniosek o to, by eurodeputowany Michał Kamiński przestał pełnić funkcję szefa grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim (w jej skład, oprócz PiS, wchodzi m.in. brytyjska Partia Konserwatywna) - wynika z informacji PAP z kierownictwa partii.

"To jest do zadecydowania przez członków grupy, na razie się nic nie zmienia. Może być taki wniosek, na razie go nie ma" - powiedział w poniedziałek PAP szef reprezentacji PiS w PE europoseł Ryszard Legutko.

Późnym popołudniem w warszawskiej siedzibie PiS odbyło się spotkanie m.in. Joachima Brudzińskiego, Krzysztofa Jurgiela, Adama Lipińskiego i Mariusza Błaszczaka z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim.

Błaszczak powiedział dziennikarzom po zakończeniu spotkania, że miało ono formę "narady". "To nie było posiedzenie władz statutowych PiS" - poinformował. Jak dodał, nie miało ono charakteru formalnego.

Jurgiel powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że była to narada dotycząca "spraw różnych". "Zakończyła się pierwsza tura wyborów (samorządowych), trzeba porozmawiać o drugiej" - powiedział. Z kolei Błaszczak powiedział, że przedmiotem narady nie były wybory samorządowe. Zastrzegł jednak, że nie uczestniczył w całości spotkania.

Dopytywany, szef klubu parlamentarnego PiS powiedział też, że nie rozmawiano o tym, kto zastąpi Bielana na stanowisku rzecznika partii. Jak zaznaczył, są partie - na przykład PSL - które nie mają rzecznika, a dobrze radzą sobie w wyborach. "My sobie radzimy jeszcze lepiej. Doskonale sobie poradzimy również bez tej funkcji" - podkreślił.

Pytany o reakcję partii na odejście Pilcha powiedział, że należy on do tego samego "kręgu towarzyskiego", co stowarzyszenie "Polska jest najważniejsza" i nic dziwnego, ze zdecydował się na odejście. "To nie jest żadne zaskoczenie. Poseł Pilch zapowiadał odejście dużo wcześniej. Ale ten krąg towarzyski jest dosyć zamknięty i wydaje się, że to już ostatni z tego kręgu poseł" - powiedział.

Na uwagę, że posłowie Gawęda i Owczarski zastanawiają się, czy pozostać w PiS, Błaszczak zaapelował do nich o odwagę, by "mówili wprost, o co im chodzi". "Żebyśmy mogli koncentrować uwagę na problemach zasadniczych, przed którymi stoi nasz kraj, jak chociażby lawinowe zadłużenie czy rosnące bezrobocie" - powiedział. (PAP)

mzk/ tgo/ hgt/ ju/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)