Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Daily Irish Mail": trzeba odrzucić traktat, aby podtrzymać demokrację

0
Podziel się:

"Pokochaj Europę, ale jeśli chcesz podtrzymać
demokrację, Traktat Lizboński musi zostać odrzucony" - tak
tytułuje w czwartek swój komentarz redakcyjny irlandzki dziennik
"Daily Irish Mail".

"Pokochaj Europę, ale jeśli chcesz podtrzymać demokrację, Traktat Lizboński musi zostać odrzucony" - tak tytułuje w czwartek swój komentarz redakcyjny irlandzki dziennik "Daily Irish Mail".

Cisza wyborcza obowiązuje partie polityczne oraz radio i telewizję; zakaz nie obowiązuje prasy.

Gazeta najpierw wylicza korzyści, jakie płyną z członkostwa Irlandii w UE. "Decyzja o przystąpieniu Irlandii w 1973 roku (do Wspólnot Europejskich) w końcu zakończyła erę biedy, masowej emigracji i intelektualnego prowincjonalizmu".

"Europa dała nam też możliwość - kontynuuje dziennik - wyjścia z cienia kolonialnej przeszłości i zerwania z naszą tradycyjną zależnością, zarówno ekonomiczną, jak i intelektualną, od Wielkiej Brytanii".

"Ale jeśli ktoś jest za Europą, nie oznacza to, że automatycznie musi być za Traktatem Lizbońskim. Postawmy sprawę jasno: być przeciwko Lizbonie nie oznacza, pomimo tego, co mówiono w kampanii na +tak+, że jest się nastawionym przeciwko Europie" - czytamy w artykule redakcyjnym.

"Daily Irish Mail" pisze: "Szczytem ironii jest to, że traktat, który ma sprawić, że Europa będzie bardziej demokratyczna, powstał w najbardziej niedemokratycznych okolicznościach - jako plan B dla planu A, którym był traktat konstytucyjny", odrzucony w 2005 r. w referendach przez Francję i Holandię.

Dziennik dodaje, że "nawet zdaniem architekta zdyskredytowanej konstytucji Valery'ego Giscarda d'Estaing różnice między konstytucją a Traktatem z Lizbony są bardziej kosmetyczne niż faktyczne". W opinii gazety taka sytuacja "nie powinna dziwić Irlandczyków, lecz ich zaalarmować".

"Daily Irish Mail" uważa, że całkowicie uzasadnione są obawy związane z kwestią ujednolicenia podatków, co "może na razie nie jest w agendzie traktatu, ale nie wiadomo na jak długo".

"Bez względu na gwarancje (dawane Irlandii), oczywista chęć przekształcenia Europy w globalną siłę wojskową musi stanowić zagrożenie dla naszej tradycyjnej neutralności" - napisano w komentarzu.

Dziennik przestrzega również, że utrata przez Irlandię stałego komisarza w Komisji Europejskiej, a co za tym idzie utrata wpływów w Europie, będzie nie do oszacowania.

"Daily Irish Mail" nie zachęca do głosowania na "nie" w formie protestu przeciwko rządowi, jak to miało miejsce w przypadku referendum w sprawie Traktatu Nicejskiego, ale do głosowania na "nie", ponieważ wyborcom wolno to uczynić.

"Ponieważ sami możemy pokazać Unii Europejskiej i jej przywódcom, że suwerenność, a co więcej - demokracja, wciąż mają znaczenie" - konkluduje irlandzka gazeta.

Karolina Cygonek (PAP)

cyk/ jo/ mc/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)