Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Daily Telegaph": 31 proc. badanych za Blairem na prezydenta UE

0
Podziel się

Nawet wśród Brytyjczyków spada poparcie dla kandydatury byłego
brytyjskiego premiera Tony'ego Blaira na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, zwanego na
wyrost prezydentem UE - wynika z sondażu opublikowanego w piątek w dzienniku "Daily Telegraph".

bEgGGOFx

Nawet wśród Brytyjczyków spada poparcie dla kandydatury byłego brytyjskiego premiera Tony'ego Blaira na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, zwanego na wyrost prezydentem UE - wynika z sondażu opublikowanego w piątek w dzienniku "Daily Telegraph".

Badanie ośrodka YouGov wykazało, że tylko 31 proc. respondentów widziałoby go na tym stanowisku. Dokładnie tyle samo jest przeciwnych, a 38 proc. nie ma zdania.

Brak poparcia w kraju dla byłego premiera podsyci coraz liczniejsze wątpliwości innych krajów - zauważa "Daily Telegraph".

bEgGGOFz

Jak pisze dziennik, w czasie rozpoczętego w czwartek szczytu UE grupa krajów, w tym Irlandia, Finlandia, Dania, Holandia, Belgia, Luksemburg i Szwecja, argumentowała, że nowa funkcja powinna oznaczać mniej znaczące przewodnictwo, a nie silne przywództwo, na jakie liczy Blair.

Z poparcia wycofała się sprzyjająca wcześniej Irlandia, gdy były irlandzki premier John Bruton zaproponował swoją kandydaturę.

Za swoim poprzednikiem lobbował brytyjski premier Gordon Brown, ale w kuluarach częściej mówiło się o budzącym najmniej kontrowersji premierze Holandii Janie Peterze Balkenende, niespodziewanej kandydaturze belgijskiego premiera Hermana Van Rompuy, a także o premierze Luksemburga Jean-Claude Junckerze czy byłym premierze Finlandii Paavo Lipponenie. (PAP)

ksaj/ ro/

bEgGGOGa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)