Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
broń chemiczna w syrii
08.04.2013 23:16

Damaszek odrzuca misję ONZ ds. użycia broni chemicznej w Syrii

Syria odrzuciła propozycję zbadania przez misję ONZ doniesień o użyciu w tym kraju broni chemicznej, zarzucając sekretarzowi generalnemu ONZ, że działania misji objęłyby cały kraj.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Syria odrzuciła propozycję zbadania przez misję ONZ doniesień o użyciu w tym kraju broni chemicznej, zarzucając sekretarzowi generalnemu ONZ, że działania misji objęłyby cały kraj, wykraczając poza zakres śledztwa, którego domagała się Syria.

_ - Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaproponował misję dodatkową _, co pozwoliłoby przedstawicielom ONZ _ przemieszczać się po całym syryjskim terytorium, a to jest sprzeczne z wnioskiem, który Syria przedstawiła ONZ _ w tej kwestii - podała oficjalna agencja SANA, powołując się na przedstawiciela syryjskiego MSZ.

20 marca o przeprowadzenie śledztwa w sprawie ataku z użyciem broni chemicznej do ONZ zwróciły się władze w Damaszku. Tego samego dnia opozycyjna Syryjska Koalicja Narodowa - największa grupa antyasadowska - zaapelowała do wspólnoty międzynarodowej o przeprowadzenie _ pełnego dochodzenia _ w sprawie ataku i o _ przysłanie na miejsce misji międzynarodowej _.

_ - Syria nie może zaakceptować takich manewrów ze strony sekretariatu generalnego ONZ, zważywszy na negatywną rolę, jaką (ONZ) odegrał w Iraku, otwierając drogę dla amerykańskiej inwazji _ - powiedział informator SANY.

- Syryjski MSZ _ żałuje, że (Ban Ki Mun) ustąpił pod presją państw znanych z tego, że popierają rozlew krwi w Syrii _ - dodał przedstawiciel resortu, nie precyzując, o jakie państwa chodzi.

Wcześniej w poniedziałek sekretarz generalny ONZ powiedział, że jest gotowa ekipa, która w ciągu 24 godzin może udać się do Syrii, by zbadać doniesienia o użyciu w tym kraju broni chemicznej. Zaapelował do władz w Damaszku o zgodę na rozpoczęcie działań grupy.

Ban Ki Mun, który spotkał się w poniedziałek w Hadze z szefem mającej tam siedzibę międzynarodowej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, powiedział, że grupa została wysłana już na Cypr. _ Jesteśmy gotowi, to tylko kwestia czasu _ - powiedział.

Grupa składa się z 15 ekspertów, w tym inspektorów, ekspertów medycznych i chemicznych._ - Czekamy tylko na zielone światło od władz Syrii, by zbadać, czy w jakimkolwiek miejscu została użyta broń chemiczna _ - powiedział Ban Ki Mun. Podkreślił, że doniesienia te _ powinny zostać zbadane bez zwłoki, bez warunków wstępnych i bez wyjątków _.

Reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada i syryjscy rebelianci nawzajem oskarżają się o odpalenie w marcu pocisku z głowicą chemiczną w prowincji Aleppo. W ataku tym zginęło 26 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Użyli broni chemicznej? "Zbadamy to" Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun poinformował w czwartek, że Narody Zjednoczone przeprowadzą śledztwo ws. zarzutu, że w Syrii użyta została broń chemiczna.
ONZ zbada sprawę użycia broni chemicznej Syryjscy rebelianci zaprzeczyli, jakoby użyli broni chemicznej pod Aleppo, o co oskarżyła ich strona rządowa.
Użyją broni chemicznej! Czekają tylko na... Według NBC, syryjscy żołnierze czekają na rozkaz prezydenta Baszara al-Assada.
Tagi: broń chemiczna w syrii, onz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz