Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Debata nt. kształcenia kadr medycznych z udziałem prezydenta

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski podczas środowej debaty nt. kształcenia kadr
medycznych powołał na doradcę ds. zdrowia dyrektora CZD Macieja Piroga. Debata toczyła się m.in.
wokół likwidacji stażu podyplomowego i LEP-u, co zakłada rządowy projekt.

Prezydent Bronisław Komorowski podczas środowej debaty nt. kształcenia kadr medycznych powołał na doradcę ds. zdrowia dyrektora CZD Macieja Piroga. Debata toczyła się m.in. wokół likwidacji stażu podyplomowego i LEP-u, co zakłada rządowy projekt.

W Forum Debaty Publicznej, które odbyło się w Belwederze pod hasłem "Solidarne społeczeństwo, bezpieczna rodzina" wzięli udział przedstawiciele środowisk medycznych, branżowych organizacji samorządowych, pozarządowych, a także przedstawiciele środowisk nauki oraz eksperci.

Prezydent Komorowski zapowiedział, że planowane są kolejne spotkania dotyczące ochrony zdrowia i kształcenia lekarzy z udziałem minister zdrowia Ewy Kopacz.

Komorowski podkreślił, że zawód lekarza jest formą powołania. Zaznaczył, że w dyskusji pełni on rolę słuchającego, gdyż zależy mu na zapoznaniu się z uwagami i opiniami ekspertów. Jak ocenił, do tej pory "wykonano ogromną pracę" w celu naprawy sytuacji w polskiej służbie zdrowia. Zaznaczył, że jej efekty są już widoczne.

Przed debatą dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka Maciej Piróg otrzymał z rąk prezydenta akt powołania na doradcę ds. zdrowia.

Piróg podkreślał, że zmiany dot. kształcenia lekarzy idą w dobrym kierunku. Dodał, że mówi o tym wiele środowisk. W jego ocenie po zlikwidowaniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego (zakłada to rządowy projekt noweli ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty) musi pozostać jakaś forma weryfikacji wiedzy zdobytej w czasie studiów. "Nie byłoby dobrze, gdyby takiej formy nie było w Polsce, ona być powinna. (...) Do dyskusji jest, czy to powinien być egzamin na poziomie krajowym, czy uczelnianym" - podkreślił doradca prezydenta.

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Marek Krawczyk zaproponował, aby studenci kierunków medycznych zdawali dwa egzaminy: jeden po trzecim, a drugi po szóstym roku studiów; ten drugi byłby przeprowadzany we wszystkich uczelniach medycznych tego samego dnia. "Pozwoliłby utrzymać ranking uczelni medycznych, a wynik egzaminu określałby wybór specjalizacji przez studenta" - dodał.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zaznaczył, że środowisko lekarzy jest przeciwne likwidacji stażu podyplomowego i Lekarskiego Egzaminu Państwowego. "Słabo wykształcony lekarz oznacza dużą liczbę komplikacji, a tym samym dodatkowe koszty" - podkreślił.

Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska zwróciła z kolei uwagę, by kształcić studentów w kwestii porozumiewania się z pacjentem. "Personel bardzo często nie potrafi przekazać pacjentowi informacji, przede wszystkim tych trudnych" - zaznaczyła.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Elżbieta Buczkowska uważa, że należy naprawić system kształcenia podyplomowego pielęgniarek, a także stworzyć dla nich ścieżkę rozwoju zawodowego. Zwróciła także uwagę, że kształcenie pielęgniarek powinno być dostosowane do potrzeb rynku pracy. "Jest potrzeba wprowadzenia kierunków zamawianych" - dodała.

Przewodniczący stowarzyszenia Primum non nocere Adam Sandauer zasugerował z kolei, aby nauczanie na studiach medycznych zawierało więcej zajęć dot. etyki.

Prezydent podkreślił, że dzięki środowemu spotkaniu otrzymał "duży pakiet informacji". Dodał, że zabrakło mu jednak danych o kosztach finansowych przeprowadzania LEP i o jego efektach.

Maciej Piróg od 2002 r. jest dyrektorem Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Od 1999 r. do 2000 r. był sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia. Pełnił także funkcję wicewojewody opolskiego. Posiada specjalizację pierwszego stopnia z pediatrii oraz drugiego stopnia z zakresu organizacji ochrony zdrowia i zdrowia publicznego.

Nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, która wchodzi w skład rządowego pakietu ustaw zdrowotnych likwiduje Lekarski Egzamin Państwowy oraz Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy, a także staż medyczny. Według resortu zdrowia doświadczenie ostatnich lat oraz liczne opinie środowisk medycznych wskazują, że te egzaminy, przeprowadzane w formie testowej, nie sprawdzają aspektu praktycznego przygotowania lekarzy do wykonywania zawodu, wykorzystując głównie wiedzę teoretyczną. Według MZ, likwidacja stażu podyplomowego spowoduje szybsze wejście lekarzy i dentystów do systemu opieki zdrowotnej i zwiększy dostęp do świadczeń zdrowotnych.(PAP)

kno/ pro/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)