Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Debata o przyszłości UE w internecie

0
Podziel się:

Komisja Europejska zainicjowała w
poniedziałek internetową dyskusję na temat przyszłości Europy.
"Liczymy na jak najszerszy udział Polaków. I to zarówno
organizacji pozarządowych, jak i obywateli" - powiedział PAP
Mikołaj Dowgielewicz, rzecznik komisarz UE ds. stosunków
instytucjonalnych i strategii komunikacji społecznej Margot
Wallstroem.

Komisja Europejska zainicjowała w poniedziałek internetową dyskusję na temat przyszłości Europy. "Liczymy na jak najszerszy udział Polaków. I to zarówno organizacji pozarządowych, jak i obywateli" - powiedział PAP Mikołaj Dowgielewicz, rzecznik komisarz UE ds. stosunków instytucjonalnych i strategii komunikacji społecznej Margot Wallstroem.

Forum dyskusyjne, prowadzone w 20 językach - w tym po polsku - jest częścią tzw. planu "D", czyli dyskusji na rzecz dialogu, debaty i demokracji, przygotowanego przez Komisję Europejską. Ten plan jest odpowiedzią na apel Rady Europejskiej o refleksję po odrzuceniu Traktatu Konstytucyjnego we Francji i w Holandii.

Dowgielewicz podkreślił, że wyniki badań opinii publicznej wskazują, że Polacy są "naprawdę entuzjastycznie nastawieni do UE i członkostwa Polski w Unii". Jako przykład podał fakt, że w ogłoszonej w zeszłym tygodniu akcji KE "Europejski dzień wiosny" - adresowanej do szkół we wszystkich państwach członkowskich - najwięcej zgłoszeń było właśnie z Polski.

"Nie wykluczam, że to medium może przynieść więcej wiedzy o europejskim samopoczuciu obywateli niż mocno zinstytucjonalizowane debaty prowadzone w tradycyjnych mediach i bezpośrednio przez polityków" - powiedział PAP prezes Fundacji Schumana, Piotr Nowina- Konopka.

Wyjaśnił, że pod pojęciem europejskiego samopoczucie obywateli rozumie "osobistą i ludzką relację w stosunku do instytucji europejskich". "Bez takiej właśnie relacji będziemy mogli tylko marzyć o utworzeniu europejskiej przestrzeni społecznej, czyli identyfikowaniu się obywateli nie tylko z interesem własnego kraju, ale również z interesem naszej wspólnej Europy" - uważa prezes Fundacji Schumana.

Nowina-Konopka przewiduje, że kluczem do sukcesu tej inicjatywy będzie styl jej moderowania, a ten z kolei - od tego, czy "różne kanały rządowe i pozarządowe zachęcą obywateli i ułatwią im dostęp do internetu i tej właśnie debaty". Zapewnił, że informacja o tej debacie znajdzie się na stronie internetowej Fundacji Schumana.

"Często słyszę, że ludzie stracili zaufanie do Unii Europejskiej, ponieważ - ich zdaniem - podjęła się ona zbyt wielu zadań, przez co stała się bardzo złożonym i trudnym do zrozumienia organizmem" - zauważa Wallstroem w wystąpieniu umieszczonym na stronie internetowej poświęconej debacie. "Chcemy więc wiedzieć, jakie nadzieje Państwo - osobiście - wiążecie z Europą i co Państwa - jako Europejczyków - niepokoi" - oczekuje unijna komisarz.

Wyniki rozpoczętej właśnie dyskusji KE uwzględni w swoim sprawozdaniu podsumowującym tzw. okres refleksji. Forum dyskusyjne jest dostępne na stronie http://europa.eu.int/debateeurope/.(PAP)

bba/ la/

internet
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)