Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Debata PAP: pozwy zbiorowe - prawo i praktyka

0
Podziel się:

Pozwy zbiorowe w praktyce, to jeden z głównych tematów debaty organizowanej
w czwartek przez Polską Agencję Prasową. Jej uczestnicy odpowiedzą też na pytanie, dlaczego
postępowanie w sądzie trwa tak długo i czy potrzebna jest zmiana przepisów.

Pozwy zbiorowe w praktyce, to jeden z głównych tematów debaty organizowanej w czwartek przez Polską Agencję Prasową. Jej uczestnicy odpowiedzą też na pytanie, dlaczego postępowanie w sądzie trwa tak długo i czy potrzebna jest zmiana przepisów.

W debacie weźmie udział m.in. wiceminister sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn, Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie Małgorzata Rothert, a także prawnicy - mec. Iwo Gabrysiak, partner w Wierzbowski Eversheds, mec. Dominik Gałkowski, partner w KKG Kubas Kos Gaertner, dr Marek Niedużak.

Idea pozwów zbiorowych, które pozwalają grupowo, a nie indywidualnie iść do sądu, pojawiła się po zawaleniu się w 2006 r. hali Międzynarodowych Targów Katowickich. Pozwy grupowe pozwalają osobom, które mają takie same roszczenia - np. względem organizatora imprezy, banku, firmy ubezpieczeniowej, spółdzielni mieszkaniowej - złożyć do sądu pozew wspólnie, a nie indywidualnie.

Co roku do sądów w Polsce wpływa od 20 do ponad 30 pozwów grupowych, jednak mimo wysiłku pełnomocników i reprezentantów grup oraz sędziów, na koniec każdego roku pozostaje do rozpatrzenia podobna liczba spraw. Do tej pory, przez trzy i pół roku obowiązywania ustawy o pozwach grupowych w Polsce zapadły zaledwie trzy wyroki w I instancji.

Uczestnicy czwartkowej debaty będą się więc zastanawiać, czy ustawa z 2009 r. o dochodzeniu roszczeń grupowych sprawdziła się i co jest przyczyną, że od złożenia pozwu do merytorycznego jego rozpoznania mijają czasem dwa lata.

W trakcie debaty wiceminister Węgrzyn odpowie, czy ustawa spełniła oczekiwania Ministerstwa Sprawiedliwości i czy resort widzi potrzebę jej nowelizacji.

Mec. Gabrysiak przedstawi, jak ustawa o pozwach zbiorowych działa w praktyce, a Małgorzata Rothert opowie o doświadczeniach miejskiego rzecznika konsumentów w reprezentowaniu grup.

Zaprezentowane zostaną też wybrane tezy raportu "Pozwy grupowe - doświadczenia po trzech latach", przygotowywanego na zlecenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W drugiej części debaty jej uczestnicy będą dyskutować na temat szczegółowych zagadnień związanych z przygotowywaniem pozwów grupowych i rozpatrywaniem ich przez sądy. Zastanowią się m.in. nad tym, czy występowanie do sądu z pozwem zbiorowym wiąże się z ryzykiem, jak dużym, a także, czy nie należałoby dopuścić - w charakterze reprezentanta grupy - np. przedstawiciela UOKiK, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Ubezpieczonych, Rzecznika Praw Pacjenta, organizacje pozarządowe. Obecnie reprezentantem grupy może być tylko osoba spośród grona członków grupy albo miejski rzecznik konsumentów.

Uczestnicy debaty przedstawią też swoje zdanie, czy należy rozszerzyć możliwość składania pozwów grupowych, np. w sprawach o naruszenie dóbr osobistych.

Debata odbędzie się w czwartek, 16 stycznia, w godzinach 10-12, ma charakter zamknięty. Jej przebieg będzie można śledzić on-line na stronie www.pap.pl.

Relacja z debaty zostanie nadana także w Codziennym Serwisie Informacyjnym PAP. (PAP)

kjed/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)