Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dębski o centrum polsko-rosyjskiego dialogu i pojednania

0
Podziel się:

Działanie na rzecz lepszego poznania i porozumienia między narodami:
polskim i rosyjskim, m.in. poprzez obalanie mitów i stereotypów - tak widzi rolę centrum
polsko-rosyjskiego dialogu i porozumienia pełnomocnik ds. utworzenia centrum Sławomir Dębski.

Działanie na rzecz lepszego poznania i porozumienia między narodami: polskim i rosyjskim, m.in. poprzez obalanie mitów i stereotypów - tak widzi rolę centrum polsko-rosyjskiego dialogu i porozumienia pełnomocnik ds. utworzenia centrum Sławomir Dębski.

Powołany został on na to stanowisko przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Informację o powołaniu Dębskiego biuro prasowe ministerstwa kultury przekazało w piątek w komunikacie.

Jak powiedział PAP Dębski, Centrum będzie miało za zadanie na fundamencie solidnych badań naukowych, w sposób niestandardowy inspirować, organizować i wspierać dialog różnych środowisk na temat relacji polsko-rosyjskich. "Zależy nam na tym, aby to były bardzo różne środowiska" - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, na to, jak wiele w ciągu ostatnich 20 lat na gruncie stosunków polsko-niemieckich pojawiło się i działa instytucji, fundacji, stowarzyszeń wspierających i inicjujących wzajemny dialog. "Gdy porówna się to ze stosunkami polsko-rosyjskimi widać wyraźną dysproporcję" - ocenił Dębski.

Według niego, bardzo ważne jest, by centrum przyczyniło się do obalania mitów i stereotypów, jakie funkcjonują wzajemnie w obu krajach, jak i na temat wspólnych ich relacji. "Chodzi o to, by m.in. zaprzeczyć dość rozpowszechnionemu w świecie poglądowi, że Polacy i Rosjanie nie mogą się ze sobą spokojnie, bez emocji komunikować" - powiedział.

Dębski przypomniał, że na relacje polsko-rosyjskie wpływ ma wielosetletnie sąsiedztwo. "Stąd ważne jest przeprowadzenie głębokich, poważnych badań, aby lepiej je zrozumieć. I właśnie na tym gruncie normalnie rozmawiać o mitach i stereotypach, próbując zrozumieć mechanizm powstawania nieprawdziwych lub zniekształconych jak w krzywym zwierciadle wyobrażeń o Polsce i Rosji" - podkreślił.

Nowo powołany pełnomocnik pytany o plany na najbliższą przyszłość powiedział, że teraz będzie tworzony instytucjonalny kształt centrum, a jednocześnie trwać będą prace koncepcyjne dotyczącego tego, czym będzie zajmować się ten ośrodek. "Założenie jest takie, by centrum mogło podjąć działalność od przyszłego roku, dlatego w najbliższym czasie to będą nasze główne działania" - dodał.

Rozpoczęcie prac nad powołaniem centrum jest rezultatem uzgodnień premierów Polski i Rosji podczas spotkania w Smoleńsku 7 kwietnia 2010 r. Poprzedziła je rekomendacja przewodniczących Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych: prof. Adama Daniela Rotfelda i prof. Anatolija W. Torkunowa z dnia 22 czerwca 2009 r.

Zgodnie z polsko-rosyjskimi ustaleniami w obu krajach zostaną utworzone centra dialogu, działające pod auspicjami ministrów kultury, których celem będzie wspieranie i inspirowanie badań naukowych oraz organizowanie dialogu między Polską a Rosją w zakresie historii, kultury i dziedzictwa obu narodów.

Sławomir Dębski jest historykiem i politologiem, ma 39 lat. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Central European University w Budapeszcie, autorem publikacji z dziedziny stosunków międzynarodowych, polskiej polityki zagranicznej i relacji polsko-rosyjskich. Od września 2007 r. do kwietnia 2010 r. był dyrektorem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jest członkiem Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych. (PAP)

dsr/ abe/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)