Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Deklaracja ministrów SZ Polski i Rosji m.in. o współpracy międzynarodowej i gospodarczej

0
Podziel się:

Wprowadzenie współpracy dwustronnej "na poziom aktywnego partnerstwa",
rozwój dialogu politycznego, rozszerzanie współpracy gospodarczej, poszerzanie współpracy na arenie
międzynarodowej - są wśród strategicznych celów zapisanych w deklaracji podpisanej przez szefów MSZ
Polski i Rosji.

Wprowadzenie współpracy dwustronnej "na poziom aktywnego partnerstwa", rozwój dialogu politycznego, rozszerzanie współpracy gospodarczej, poszerzanie współpracy na arenie międzynarodowej - są wśród strategicznych celów zapisanych w deklaracji podpisanej przez szefów MSZ Polski i Rosji.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rosji, Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow, przewodniczyli w czwartek w Warszawie ósmemu posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej. Podpisali deklarację zatytułowaną "Program 2020 w relacjach polsko-rosyjskich".

W dokumencie podkreślono, że resorty dyplomacji Polski i Rosji dążą "do pogłębienia wzajemnie korzystnej współpracy", potwierdzają "zainteresowanie rozwojem pozytywnej atmosfery w stosunkach dwustronnych w celu zbliżenia społeczeństw obu krajów", podzielają "ideę dialogu między polskim Kościołem katolickim a rosyjską Cerkwią prawosławną" i dążą "do dalszego rozszerzenia strategicznego partnerstwa" między UE a Rosją.

W tym kontekście za strategiczne cele współdziałania na najbliższe lata uznano m.in. wprowadzenie współpracy bilateralnej "na poziom aktywnego partnerstwa", rozwój dialogu politycznego i poszerzenie kontaktów między Polską a Rosją, między ministerstwami, a także intensyfikację dialogu między społeczeństwami.

Strony mają dążyć do rozwijania i rozszerzania współpracy gospodarczej "na zasadach równości i wzajemnych korzyści" i pogłębiać współpracę w sferze małych i średnich przedsiębiorstw. Ponadto mają wspierać wspólną inicjatywę "Partnerstwo dla Modernizacji" UE i Rosji, "ze szczególnym uwzględnieniem kształtowania najbardziej korzystnych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości i wzajemnych inwestycji".

Celem jest też dalszy rozwój współpracy międzyregionalnej i poszerzanie współpracy na arenie międzynarodowej "w celu wzmocnienia stabilności i bezpieczeństwa w Europie i poza nią".

W dokumencie zapisano również konkretne zadania, które mają być wspierane przez ministerstwa spraw zagranicznych Polski i Rosji, w celu "osiągnięcia wytyczonych celów".

W dziedzinie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa ma być m.in. rozwijana współpraca w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Radzie Europy, "a także współdziałać na linii UE-Rosja". Wspierane mają być też: rozwój współpracy w ramach Rady NATO - Rosja, wzmacnianie "wzajemnego zaufania, transparencji i przewidywalności w regionie euroatlantyckim na rzecz pokoju, bezpieczeństwa i stabilności".

Przeprowadzane mają być "regularne konsultacje na temat różnych aspektów bezpieczeństwa".

"Strony, wychodząc z założenia, że procesy współpracy regionalnej i integracji odgrywają ważną rolę we wzmacnianiu bezpieczeństwa i stabilności w Europie, podkreślają wzajemne dążenie do utworzenia wspólnej Europy bez podziałów i odnotowują wagę jak najszybszego osiągnięcia porozumienia w sprawie wzajemnych krótkoterminowych podróży bezwizowych obywateli pomiędzy Unią Europejską a Federacją Rosyjską, do którego przyczyniło się wejście w życie 27 lipca 2012 r. i skuteczne stosowanie w praktyce polsko-rosyjskiej umowy o zasadach małego ruchu granicznego" - czytamy w dokumencie.

Zapisano w nim również współpracę "na rzecz nieproliferacji i kontroli zbrojeń, w kwestiach zapobieżenia wyścigowi zbrojeń w przestrzeni kosmicznej w celu aktywizacji pracy wielostronnego mechanizmu rozbrojeniowego".

By "kształtować pozytywny klimat biznesowy" w stosunkach polsko-rosyjskich aktywnie wykorzystywany ma być "potencjał Polsko-Rosyjskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej" oraz wspierane "tworzenie niedyskryminacyjnych warunków dla realizacji projektów inwestycyjnych". Zapowiadana jest też "dalsza modernizacja struktury wzajemnego obrotu handlowego poprzez wspólną produkcję w oparciu o nowoczesne technologie" i wzmocnienie współpracy między polskimi i rosyjskimi przedsiębiorstwami.

"Strony potwierdzają przywiązanie do zasady sumiennej realizacji umów, również w sferze energetyki, mając na uwadze ich znaczenie dla stabilnego funkcjonowania gospodarki" - głosi deklaracja. Rozwijana ma być współpraca małych i średnich przedsiębiorstw i rozpatrzone "współdziałanie w dziedzinie transportu".

Ministrowie opowiedzieli się również za dalszym upraszczaniem procedur celnych i poparli praktykę tworzenia "zielonych korytarzy" na granicy polsko-rosyjskiej. (tzw. zielone korytarze, to pasy dla podróżujących, którzy nie mają nic do oclenia).

W deklaracji mowa jest też o wsparciu inicjatyw i współpracy przy organizacji roku polskiego w Rosji i roku rosyjskiego w Polsce w 2015 roku, oraz "innych dużych projektów dwustronnych, m.in. festiwalu piosenki polskiej i rosyjskiej, festiwalu filmów polskich i rosyjskich".

W dziedzinie społeczno-kulturalnej wspomniano ponadto o współpracy, konsultacjach i wymianie między służbami archiwalnymi obu państw oraz wymianie młodzieży i współpracy w dziedzinie edukacji, w tym o dalszych pracach polsko-rosyjskiej Komisji do spraw doskonalenia podręczników szkolnych do historii, geografii i literatury.

Rozwijana ma być jednocześnie współpraca w dziedzinie turystyki, sportu i kultury fizycznej.

Zapowiedziano niezbędne wsparcie dla działalności Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego i Forum Regionów, a także dla rozwoju kontaktów między regionami.

Wspierana ma być też "konstruktywna działalność Grupy do Spraw Trudnych, wynikających z historii stosunków polsko-rosyjskich. Jak oceniono, "obiektywna ocena wydarzeń z wspólnej historii Polski i Rosji umożliwia wolną od uprzedzeń interpretację poszczególnych, również tragicznych kart istnienia obu państw".

"W celu uniknięcia polityzacji niejednoznacznych kart wspólnej historii Strony będą wspierać pracę rosyjsko-polskiego i polsko-rosyjskiego Centrów Dialogu i Porozumienia" - zadeklarowano.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rosji a także ich zastępcy mają "wymieniać się opiniami i informacjami" podczas spotkań i w trakcie posiedzeń Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej. "Takie spotkania - co do zasady - odbywać się będą regularnie, zgodnie z zasadą, nie rzadziej niż jeden raz w roku" - zapowiedziano.

Przeprowadzane mają być też w miarę konieczności "konsultacje w sprawach praktycznych, związanych ze stosunkami dwustronnymi i międzynarodowymi".(PAP)

ajg/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)