Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Delegacja więziennictwa wyruszyła do Katynia

0
Podziel się:

Trzystuosobowa delegacja polskiego więziennictwa wyjechała w piątek
specjalnym pociągiem do Smoleńska (Rosja), gdzie w sobotę weźmie udział w uroczystości ku czci
pomordowanych w Katyniu, w związku z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Trzystuosobowa delegacja polskiego więziennictwa wyjechała w piątek specjalnym pociągiem do Smoleńska (Rosja), gdzie w sobotę weźmie udział w uroczystości ku czci pomordowanych w Katyniu, w związku z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

"Przedsięwzięcie to stanowi szczególne wydarzenie dla całego polskiego więziennictwa" - poinformowała rzeczniczka CZSW mjr Luiza Sałapa. Specjalny pociąg wyjechał w piątek rano. Już na miejscu, w Katyniu, delegacja spotka się z ministrem sprawiedliwości Andrzejem Czumą, wiceministrem Krzysztofem Kwiatkowskim, szefem Służby Więziennej.

Wśród ponad 4 tys. ofiar zbrodni katyńskiej byli funkcjonariusze i pracownicy więziennictwa, którzy jako oficerowie rezerwy Wojska Polskiego dostali się do niewoli sowieckiej. Dotychczas zweryfikowano 46 nazwisk ofiar mordu w Katyniu - osób związanych z polskim więziennictwem.

Są wśród nich także funkcjonariusze centralnego organu więziennictwa, którzy - nie podlegając mobilizacji - ewakuowali się w rejon Kowla i tam po 17 września 1939 r. zostali ujęci przez NKWD i osadzeni w obozie w Kozielsku. Ofiarami są też kierownicy sądów grodzkich, będący jednocześnie przełożonymi miejscowych więzień, którzy jako oficerowie rezerwy trafili do niewoli, albo nie podlegając mobilizacji, zostali aresztowani przez NKWD w miejscu zamieszkania.

Honorowy patronat nad uroczystościami objęli ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, minister Andrzej Czuma, oraz Janusz Krupski, Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu rozpoczną się w sobotę o godz. 9.00. Wcześniej delegacje złożą kwiaty na płycie memoriału upamiętniającego rosyjskie ofiary NKWD pomordowane w Katyniu. Potem - msza święta na Polskim Cmentarzu Wojennym, przemówienia ministra sprawiedliwości, dyrektora generalnego Służby Więziennej, szefa NZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, złożenie wieńców przez delegacje Służby Więziennej oraz Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa i przedstawicieli Krajowego Związku Emerytów i Rencistów Służby Więziennej.

Na koniec zaplanowano zwiedzanie cmentarza oraz muzeum i przejazd do Smoleńska, gdzie delegacja zwiedzi Sobór katedralny oraz polską parafię rzymskokatolicką. (PAP)

wkt/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)