Notowania

grecja
15.12.2012 21:57

Demonstracja w Atenach. "Powstrzymać neonazistów!"

Na czele demonstracji, której uczestnicy przeszli spod gmachu parlamentu w pobliże Akropolu, niesiono wielki transparent z napisem: "Europa przeciwko neonazizmowi".

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Przedstawiciele stowarzyszeń antyrasistowskich z 20 krajów Europy oraz greckich partii politycznych z wyjątkiem konserwatywnej współrządzącej Nowej Demokracji uczestniczyli w centrum Aten w demonstracji pod hasłem _ Powstrzymać neonazistów! _.

Na czele demonstracji, której uczestnicy przeszli spod gmachu parlamentu w pobliże Akropolu, niesiono wielki transparent z napisem: _ Europa przeciwko neonazizmowi _.

Inny transparent, nawiązujący do bezkarności aktów przemocy, o które oskarżani są członkowie greckiej partii Złota Jutrzenka, głosił: _ 800 ataków i nikt nie został ukarany. Domagamy się poszanowania prawa i sprawiedliwości _.

Uczestnicy demonstracji, w której wzięło udział około 2 000 osób, domagali się delegalizacji Złotej Jutrzenki. Wyrażali też zaniepokojenie z powodu rozszerzania się ruchu neofaszystowskiego w Europie.

Przedstawiciele włoskiego stowarzyszenia _ SOS rasizm _, którzy uczestniczyli w ateńskiej demonstracji, mówili w swych wystąpieniach o pojawieniu się we Włoszech partii neofaszystowskiej Złoty Świt, która swą nazwą nawiązuje do greckiej Złotej Jutrzenki.

Laureat literackiej Nagrody Nobla, włoski pisarz Dario Fo, który wypowiadał się podczas ateńskiej demonstracji, wyrażał głęboki niepokój z powodu bierności greckiego systemu sprawiedliwości wobec nielegalnych działań bojówkarzy Złotej Jutrzenki.

Mimo nieustannych napadów na imigrantów, które w Grecji są chlebem powszednim, nikt dotąd nie został ukarany - powiedział Dario Fo.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecy zaciskają pasa. Ile jeszcze wytrzymają? Grecki parlament uchwalił w nocy budżet na rok 2013 r. przewidujący posunięcia oszczędnościowe w wysokości 9,4 mld euro.
Rząd się ugnie? Grecy wyszli na ulice Nowy pakiet, który ma przynieść ponad 13 mld euro oszczędności, przewiduje m.in. znaczne cięcia emerytur i rent
W Grecji po wyborach zapanowała... Po niedzielnych wyborach wśród Greków panują mieszane odczucia.
Tagi: grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz